Organizacije za zaštitu prava djece - Ukinuti odluku o zabrani kretanja mladih
Grupa organizacija za zaštitu prava i dobrobiti djece u Bosni i Hercegovini, koju čine World Vision International u BiH, Hope and Homes for Children u BiH, Save the Children i Mreža NVO "Snažniji glas za djecu", apeliraju za izmjenu Naredbe Federalnog stožera civilne zaštite kojom se naređuje potpuna zabrana kretanja osobama mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina na području Federacije Bosne i Hercegovine.
"Svjesni ozbiljnosti i kompleksnosti situacije prouzrokovane pandemijom virusa COVID-19, ne dovodimo u pitanje potrebu uvođenja i provođenja vrlo striktnih mjera prevencije i suzbijanja njenog širenja, već ih apsolutno podržavamo, te ih i kao građani i profesionalci promoviramo i u našim programima, dosljedno i odgovorno provodimo", navodi se u priopćenju Save the Children.
U isto vrijeme, nakon konzultacija s liječnicima pedijatrima i dječjim psiholozima, zabrinuto i odgovorno ukazuju na to da potpuna zabrana kretanja osobama mlađim od 18 godina, bez jasno ograničenog roka trajanja, djeluje vrlo štetno po fizičko i mentalno zdravlje najmlađih sugrađana, te dugoročno može imati ozbiljne posljedice za pojedinca, obitelj, ali i širu zajednicu.
Dodaju da dugotrajna izolacija u ograničenom kućnom prostoru, te nemogućnost izlaska na svjež zrak i rekreaciju dokazano dovodi do pada, prijeko potrebnog, imuniteta djece te atrofije mišića uzrokovane nedostatkom fizičke aktivnosti, pa čak i gojaznosti. Dok su manjoj djeci za pravilan rast i razvoj potrebni igra i pokret, adolescentima je izlazak iz kuće potreban s aspekta imanja prostora za sebe i psiho-emotivne ravnoteže, ali i prostora za roditelje da održe pozitivnu obiteljsku dinamiku.
Organizacije ističu da osuđena na ograničen prostor, djeca i mladi posežu za prekomjernim korištenjem mobitela i računara, igranjem video igrica i gledanjem televizije, što dugoročno ugrožava vid i sluh, te dovodi do pojave psihosomatskih poremećaja i ovisnosti o Informacionih tehnologijama, nedostatka sna, razdražljivosti i emocionalne nestabilnosti kod djece, te mnogih drugih ozbiljnih problema u njihovom psihofizičkom razvoju.
Kao organizacije posvećene radu s najranjivijim kategorijama djece u društvu, posebno su izrazili zabrinutost za djecu koja žive u situacijama narušenih, i nerijetko, nasilnih obiteljskih odnosa. Ta djeca su, dodaju, uslijed prestanka odlaska u školu i potpune zabrane kretanja van kuće osuđena na stalni boravak u, po njih, uznemirujućim i rizičnim okolnostima, te su, vjeruju, zbog pojačanog stresa u obitelji (rad od kuće, gubitak posla roditelja) izložena pojačanom fizičkom kažnjavanju i nasilju uopće.
Naglašavaju da ni po kojem osnovu ne traže potpuno ukidanje predmetne zabrane, već apeliraju na ublažavanje zabrana i omogućavanje osobama do 18 godina da pod nadzorom roditelja i u kontroliranim uvjetima redovno borave na svježem zraku, uz striktno pridržavanje mjera koje uključuju.
Te mjere podrazumijevaju, između ostalog, dozvoljeno kretanje maloljetnicima van kuće samo u pratnji roditelja i članova najuže obitelji, te isključivo uz nošenje propisane zaštitne opreme – zaštitnih maski i rukavica, te poštovanje propisane fizičke distance u razmaku od najmanje 1,5 metar.
Također uključuju i zabranu okupljanja, ali i dozvolu prijevoza maloljetnika u automobilu, priopćeno je iz organizacije Save the Children.
Vezani članci