OD STUDENATA TRAŽIO 1.500 KM Osnivač privatnog fakulteta u BiH dostavljao fakture putem e-maila
Županijski sud Tuzla potvrdio je optužnicu protiv predsjednika i osnivača Američkog univerziteta BiH (AU BiH) Denisa Prcića (48) iz Tuzle zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio produženo kazneno djelo zloupotreba položaja i ovlaštenja u stjecaju s kaznenim djelom prevara u privrednom poslovanju, priopćeno je iz Županijskog tužiteljstva Tuzlanske županije (TŽ).
U priopćenju se navodi da postoji osnovana sumnja da je Prcić u razdoblju od početka ožujka do 15. studenoga 2020. godine, kao predsjednik i osnivač AU BiH, prekoračio svoja službena ovlaštenja i preuzeo nadležnost Upravnog Odbora AU BiH (UO AU BiH), a koji je shodno odredbama Zakona o visokom obrazovanju TŽ i odredbama Pravila AU BiH isključivo ovlašten utvrđivati iznos participacije, školarine i troškova studija u sva tri studijska ciklusa.
Tako je Prcić, iako Upravni odbor AU BiH nije donio odluku o povećanju troškova školarine i drugih troškova studija, i usprkos tome što participacija troškova akreditacije nije bila obuhvaćena ugovorima o studiranju, samovoljno povećao troškove školovanja studentima. On je 1. ožujka 2020. godine uputio e-mail svim studentima i zahtijevao da sudjeluju u troškovima reakreditacije AU BiH kod američke institucije Vijeće za akreditaciju nezavisnih škola i fakulteta (ACICS), a kod koje je AU BiH već imala akreditaciju do kraja 2020. godine.
U e-mailu je od studenata tražio da izvrše uplatu naknade za troškove reakreditacije na račun AU BiH u iznosu od po 1.500 KM, i naveo da studenti koji ne žele tako postupiti neće dobiti diplomu koja je priznata u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), već samo diplomu priznatu u BiH, pa je studentima dostavio i fakturu na navedeni iznos na ime ovih troškova.
Nakon što su studenti generacije 2016.-2017. okončali studijske programe, naložio je da im se izrade diplome, te su ih dekani i rektor potpisali, a potom naložio jednoj zaposlenici da diplome i drugu dokumentaciju izmjesti iz AU BiH u njenu privatnu kuću. Zaposlenici je naložio i da diplome preda samo studentima koji su izvršili uplatu od po 1.500 KM na ime spomenutih troškova, pa su studentima dostavljeni aneksi ugovora da spomenuti iznos uplaćuju na ime troškova tehnologije odvijanja nastavnih procesa, a kako bi se prikrila stvarna svrha uplate novčanih sredstava.
Tako su najmanje 43 studenta uplatila traženi iznos (ukupno 64.500 KM) nakon čega su dobili diplomu, dok je u istom razdoblju od 32 studenta na isti način pokušao naplatiti identičan iznos, koji ovi studenti nisu uplatili, zbog čega nisu dobili diplomu o završenom prvom ciklusu studija, čime bi traženi iznos uplata bio još dodatnih 52.500 KM.
Odustao od reakreditacije
Nakon što su izvršene spomenute uplate, krajem listopada 2020. godine uputio je dopis američkoj instituciji ACICS i naveo da odustaje od reakreditacije, a nakon ovog odustanka i dalje je nastavljena naplata od studenata koji su okončali studije, pri čemu je i dalje odbijana predaja diploma studentima koji nisu uplatili spomenutu naknadu.
"Tako je AU BiH pribavio imovinsku korist u iznosu od 64.500 KM, dok je za 43 studenta koji su uplatili iznos od po 1.500 KM nanio imovinsku štetu, te pokušao pribaviti imovinsku korist za AU BiH u iznosu od 52.500 KM", stoji u priopćenju iz Županijskog tužiteljstva Tuzlanske županije.
Studenta iz Pakistana oštetio za 18.000 KM
U drugoj točki optužnice Prcić se tereti da je u istom razdoblju na isti način za AU BiH naplatio spomenuti iznos od jednog studenta iz Pakistana za troškove reakreditacije. U daljnjoj komunikaciji s ocem studenta, istog je nastavio dovoditi u zabludu da će sin dobiti diplomu, kao i da će sin nakon uplaćene školarine za postdiplomske studije nastaviti školovanje na AU BiH, te mu na e-mail dostavio fakturu na iznos veći od 8.000 eura iako je bio svjestan i znao da AU BiH neće organizirati nastavu za postdiplomske studije jer će kao osnivač odustati od reakreditacije AU BiH u SAD-u. Nakon što je otac uplatio traženi iznos u daljnjem razdoblju nije organizirana nastava ni na jednom studijskom programu, te Prcić nije osigurao da se studentu dodijeli diploma prvog ciklusa studija niti je izvršio povrat uplaćenih sredstava na ime školarine za postdiplomski studij, itako oštetio studenta i njegovog oca za iznos od oko 18.000 KM, a u istom iznosu pribavio protupravnu imovinsku korist AU BiH.
Uz optužnicu je sudu priloženo više od 1.800 različitih dokaznih materijala. Tijekom istrage je saslušan veliki broj svjedoka, pribavljena je i analizirana obimna materijalna dokumentacija, obavljeno ekonomsko financijsko vještačenje, te su pribavljeni brojni dokazi putem međunarodne pravne pomoći u Sjedinjenim Američkim Državama, priopćeno je iz Ureda za informiranje Tužiteljstva TŽ.
Vezani članci