NIŠTA IM NIJE SVETO Mještani protiv projekta izgradnje vjetroparka u blizini zaštićenog područja Parka prirode Blidinje
Projekt izgradnje vjetroparka u blizini zaštićenog područja Parka prirode Blidinje ukazuje na nesmotren rad nadležnih institucija. Ovaj projekt izaziva duboko neprovjerenje u institucije i zabrinutost zbog potencijalnih negativnih posljedica na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu, upizoravaju iz Aarhus centra BiH.
Planirani vjetropark Poklečani u općini Posušje čini 20 turbina ukupne snage 132 MW.
Investicija je skuplja od 200 milijuna eura.
Iva Bagarić čija je stara kuća 270 metara udaljena od prve vjetroturbine kaže kako je za projekt saznala slučajno.
"Prije 11 godina sam poslala faks u ime mene i moje pokojne majke Elektroprivredi da se mi ne slažemo s time, zato što uopće nisam znala ni što će se raditi ni gdje će se raditi, kolika će biti udaljenost, ništa nismo znali. Nitko baš nije s nama nešto konkretno pričao niti se znalo puno o projektu. Na moje upite samo su nešto banalno odgovarali. Tek kad sam bila u općini krajem prosinca, tada sam saznala da će turbina biti 270 metara od moje kuće i to je za mene neprihvatljivo. Turbina je od groblja udaljena samo 100 metara", govori Iva.
Miro Raič radio je dugo godina kao šumar na tom području. I njega je šokirala odabrana lokacija.
"I kad su oni to počeli raditi pošto sam ja ovdje radio kao šumar i s njima sam u kontaktu bio stalno, i stalno sam im govorio- ljudi nemojte to blizu kuća stavljati. Kod ovolikoga brda možete naći lokacija koliko hoćete. Oni su samo radili svoje i šutjeli", objašnjava on.
"Treba nama i struja, treba nama sve, ali ne možeš na taj način ti meni ugrožavati egzistencijui moj život. Pa kako bih to dozvolio?" pita se Miro.
"Pođite sami od sebe da imate tu takvo imanje, i bi li vi govorili išta za to?" dodaje ovaj nekadašnji šumar.
Radi izgradnje pristupnih puteva planirano je i krčenje šume. Županijsko ministarstvo dalo je dozvolu za krčenje 350 tisuća kvadrata šume.
Postavljanje vjetroturbina može imati značajan utjecaj na staništa brojnih zaštićenih i ugroženih vrsta koje naseljavaju Park prirode Blidinje. Ovo uključuje poremećaj migratornih puteva ptica, fragmentaciju staništa i buku koja može stresirati divlje životinje.
Stoga je nužno razmotriti alternativna rješenja koja bi omogućila razvoj obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirodnih i kulturnih vrijednosti ovog jedinstvenog područja. Jedna od mogućnosti je postavljanje vjetroparkova na manje osjetljivim lokacijama koje ne ulaze u zaštićene zone.
Lokalna zajednica i svi zainteresirani trebaju biti uključeni u odlučivanje o takvim projektima, jer su oni najviše pogođeni mogućim promjenama. Transparentan proces, u kojem se uzimaju u obzir mišljenja i zabrinutosti svih sudionika, ključan je za donošenje odluka koje balansiraju razvoj i očuvanje prirodnih resursa.
Očuvanje Parka prirode Blidinje mora biti prioritet, jer ovaj park predstavlja neprocjenjivo bogatstvo. Samo održivim pristupom možemo osigurati da prirodna i kulturna baština ovog područja ostane sačuvana za buduće generacije, dok istovremeno odgovorno razvijamo obnovljive izvore energije koji su ključni za našu budućnost.
Vezani članci