NIJE SAMO HDZ POKUŠAO VARATI Preko 100 članova SDA uklonjeno s popisa predsjednika ili zamjenika biračkih odbora

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Središnje izborno povjerenstvo BiH uklonilo je gotovo 200 kandidata s popisa za imenovanje predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora zbog njihove povezanosti s političkim strankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi političke partije niti obavljati dužnost u organima političke partije, udruženja ili fondacije organizacijski ili financijski povezanim s političkom partijom, niti smiju biti uključeni u bilo kakve aktivnosti političke partije i moraju biti u mogućnosti obavljati svoje dužnosti na politički nepristran način“, jasno stoji u članu 2. Izbornog zakona.

S popisa kandidata za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora uklonjena su imena osoba zbog njihovih veza s brojnim strankama, najviše sa Strankom demokratske akcije (SDA). Na primjer, u izbornoj jedinici Živinice s popisa je uklonjeno 69 osoba zbog povezanosti sa SDA, a tijekom procesa je otkriveno da su te osobe podnijele ostavke na stranačke funkcije između raspisivanja izbora i objave natječaja za predsjednike i zamjenike predsjednika. U Mostaru je uklonjeno 22 kandidata zbog veza s HDZ-om, no ta odluka nije bila jednoglasna jer je član SIP-a, Vlado Rogić, bio protiv.

Rogić je izjavio da je prvotna odluka SIP-a bila ukloniti osam kandidata za koje je dokazano da su povezani s HDZ-om, što bi on podržao, ali se protivio uklanjanju dodatnih 14 kandidata samo na temelju imena, smatrajući da je u Mostaru moguće pronaći 10 ili 15 osoba s istim imenom i prezimenom, što ne bi trebao biti kriterij.

"Nismo dokazali da su to osobe s istim matičnim brojem. Ne znam zašto je zauzet tako strog stav i ne slažem se s tim", rekao je Rogić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na osnovu prijave SNSD-a, SIP je u Sokocu uklonio 13 osoba s popisa zbog njihove povezanosti sa SDS-om, dok je u Konjicu uklonjeno 46 osoba povezanih sa SDA. Prijave protiv kandidata SDA podnijele su stranke SDP, Narod i pravda, DF, SBiH, NeS i Platforma za progres.

"Ne smijemo dopustiti da uloge u biračkim odborima preuzmu osobe koje su politički angažirane, pa smo zauzeli strog stav. Nemamo vremena čekati na dokaze koji možda nikada neće doći", izjavila je Irena Hadžiabdić, predsjednica SIP-a BiH.

Važno je napomenuti da su odluke Središnjeg izbornog povjerenstva BiH u ovim slučajevima konačne i da ne postoji pravo žalbe.

Tijekom sjednice SIP-a naglašeno je da mehanizmi provjere nisu savršeni, ali i da se ne smije dopustiti imenovanje u biračke odbore osobama za koje postoji i najmanja sumnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne možemo si dopustiti kompromitiranje izmjena Izbornog zakona koje smo kao institucija nametnuli", rekla je Hadžiabdić.

Jedan od ciljeva izmjena Izbornog zakona BiH bio je uklanjanje stranačkog utjecaja u biračkim odborima, koji su smatrani najslabijom karikom izbornog procesa. Terenski podaci pokazali su da mnogi kandidati za predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora imaju političku pozadinu, što je SIP potvrdio, no problem ostaje u nemogućnosti provjere više od 8.000 kandidata koji su se prijavili za te funkcije.

Vezani članci