NIJE BLAGOSLOV NEGO PROKLETSTVO Stanovnici Phoenixa proživljavaju beskrajno ljeto

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Ovo je definicija ljeta iz noćne more: čak 113 dana zaredom temperatura je u Phoenixu prešla „psihološku“ granicu od 100 stupnjeva Fahrenheita, odnosno 38 stupnjeva Celzija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imali smo čudno ljeto, zapravo malo koje je u zadnje vrijeme normalno, pa smo zagazili u rujan s toplinskim valom, Ekstremi se potrefe tu i tamo, no podružnica Državnog meteorološkog saveza u Phoenixu navodi kako je to sedamnaesti dan zaredom da se bilježi rekord svih vremena na te datume!

Phoenix je, kao što smo napomenuli, samo najdrastičniji primjer, u paklenom listopadu se topi cijeli jugo-zapad, pa i krajnji zapad SAD-a, dok s druge strane na krajnjem jugo-istoku, u obale Florida udara Milton, drugi razorni uragan u samo dva tjedna, gasi struju za milijune, odnosi krovove kuća i živote ljudi. Poricatelji klimatskih promjena kojih ima i samom vrhu američkih vlasti umanjivat će problem, no stvarnost ih demantira.

Iako ima previše znanstvenih dokaza da nije tako, možda je činjenica da je vrijeme sve ekstremnije širom svijeta, zaista samo „normalni“ prirodni ciklus na koji imamo malo utjecaja. Samo, tko je spreman čekati i toliko se kockati sa životima onih koji će doći nakon nas, da daljnje enormno ispuštanje stakleničkih plinova dovede do točke s koje nema povratka. A posljedice ignoriranja problema i nečinjenja bi mogle biti strašne.

I opet se vraćamo Phoenixu. Stručnjaci iz Climate Analyticsa, globalnog instituta za znanost i politiku klime, predviđaju da ako ne poduzmemo konkretne akcije i globalno zagrijavanje ne zadržimo u okviru porasta od prosječno 1,5 stupnja Celzija Phoenix više neće biti mjesto pogodno za život. Nije ni danas, ali može i gore.

Naime, izračunali su da ako se ovako nastavi odnosno globalna temperatura poraste za 3 stupnja u narednih 75 godina, 2100. godine će temperature biti toliko visoke da će 162 osamsatna radna dana biti nemoguće raditi u Phoenixu izvan zatvorenih (klimatiziranih) prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedini način da ograničimo svoju izloženost smrtonosnoj vrućini je smanjiti naše emisije stakleničkih plinova. Ako to učinimo dovoljno brzo, možemo ograničiti globalno prosječno zagrijavanje na blizu 1,5°C, što bi doseglo vrhunac porasta ekstremne vrućine u Phoenixu oko 2040. i vratilo ga na sadašnje razine do 2100.

To je 40% ispod izloženosti razine predviđene za globalno zatopljenje od 3 stupnja Celzija, kamo srljamo uz trenutne globalne politike” – upozorava Dr. Carl Schleussner, berlinski profesor i znanstveni savjetnik u Climate Analyticsu.

Uglavnom, Phoenixu i njegovom brojnom stanovništvu ne piše se dobro. Stalne paklene vrućine postale su novo normalno i dovode do situacija koje su se ne tako davno mogle vidjeti samo u distopijskim filmovima.

Od pasa s cipelama jer im na užarenom asfaltu gore šape, do naopake situacije da se pokretni krov stadiona domaće NLB baseball momčadi Diamond Backs – napravljen da štiti od kiše i hladnoće – zatvara zbog ekstremnih vrućina i na stadionu pali klima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I kao što predviđaju stručnjaci, neće biti bolje, jako dugo neće biti bolje, čak i ako osvijestimo činjenicu da su nužni brzi, dugoročni, oštri i bolni rezovi kako bi zauzdali globalno zagrijavanje.

Vezani članci