NAČELNIK ZA SVE POLITIKE Kako je Irfan Čengić unaprijed osigurao pobjedu na izborima i što je obećao na Baricama
Ovih dana se navršava toliko obećavajućih 100 dana otkako je novoustoličeni načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić obećao usvajanja Strategije razvoja Općine.
Strategija nije usvojena, ali ovaj banjolučki diplomant sa svojim stranačkim drugom, sokolačkim diplomantom i aktualnim ministrom prometa u Županiji Sarajevo Adnanom Štetom, potpisuje „kapitalne projekte“, piše Valter portal.
Jedan od takvih je dogovoren 28. studenoga, nepun mjesec nakon što je „nova energija stigla u Stari Grad“, a tiče se rekonstrukcije ceste za Barice. Kako je istaknuo i sam Čengić, „za projekt Barice već postoji urbanističko-građevinska dozvola koju je pripremila Općina.“
Bogatstvo za kampanju
„Ministar Šteta je pokazao da je čovjek od riječi i ovim smo započeli ono što je dogovoreno na ranijem sastanku. Osim ovog, čekaju nas važni projekti, poput rekonstrukcije ceste uz cijelu dužinu tramvajske pruge, put za Barice, cesta Bistrik i regionalni put od mosta na Obhodži do Konzuma na Mošćanici“, 5. siječnja pohvalio se Čengić, nakon što je potpisan Sporazum s direktorom Direkcije za puteve ŽS Selmirom Kovačem.
U nastavku, vidjet ćete zašto je taj lokalni put prema Baricama „kapitalni projekt“ za mladog načelnika kojem je tek 28 godina, odnosno zašto je bio toliko bitan u ovoj njegovoj 9. izbornoj kampanji u političkoj karijeri.
Podsjećamo, prijevremeni izbori u Općini Stari Grad, nakon što je uhićen tadašnji dugogodišnji načelnik Općine Ibrahim Hadžibajrić, održani su 29. listopada prošle godine. Politički analitičari su već tada isticali da se u utrci s blijedim i neostvarenim SDA-ovim kandidatom Dženanom Selimbegovićem bespotrebno troše pare za ove farsa izbore, jer su čak i neke opozicijske struje bliske SDA podržale Čengića, poput predsjednika DF-a Željka Komšića.
Izvori poznati redakciji navode da je Čengić uložio novac u više od 120 zakupljenih oglasnih površina u Starom Gradu i u Općini Centar. U pitanju su bilbordi, citylightovi, banderole, stanice javnog prijevoza i led displeji, od kojih svaki košta između 150 KM i 1.500 KM. Osim ovoga, Čengić je koristio preporučenu poštu, koja se plaća po svakom pismu pojedinačno, a koja je stigla na veliki broj adresa u Starom Gradu.
Također, primjetno je bilo neviđeno sponzoriranje na društvenim mrežama Facebook, Instagram, YouTube i dr., za što je, prema procjenama stručnjaka, uloženo na desetine tisuća maraka. Zakupio je i oglasne površine i reklame na više portala, na kojima je davao plaćene intervjue. Izvor portala Valter navodi da su plaćeni i call centri i agencije koje su mjesecima prije zloupotrebljavale baze podataka i osobne podatke građana, čime su kršili i pravila izborne kampanje i uznemiravali građane Starog Grada.
Vrijedi podsjetiti i da je početkom rujna iznajmljen ured SDP-a Stari Grad u Saračima koja je brendirana fotografijama puno prije nego je službena kampanja počela. Printane su i velike količine flajera, pisama, afiša i ostalog promo materijala, te plaćeni aktivisti i promotori za rad na terenu, a što sve potvrđuju izvori iz same stranke.
Sve ovo je koštalo nekoliko desetina tisuća KM, iako je, prema zakonu, a kako su potvrdili iz same Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH, u ovoj kampanji Čengić mogao maksimalno potrošiti 10.850,50 KM. U odgovoru Valteru, u koji vjerojatno i sami ne vjeruju, iz SIP BiH su naveli:
„Irfan Čengić je na prijevremenim izborima za načelnika Općine Stari Grad Sarajevo sudjelovao kao član političke stranke SDP BiH, pa je prema tome izbornu kampanju financirala politička stranka, a ne kandidat za načelnika. Prema odredbama člana 15. 10. Izbornog zakona BiH, politička stranka je za izbornu kampanju mogla potrošiti 10.858,50 KM.“
Iz SIP-a su u nastavku odgovora dodali da će stvarnu cifru utrošenu u kampanju svog kandidata „saznati do 31. ožujka do kada je SDP BiH dužan predati svoj godišnji financijski izvještaj za 2023.“
„Ako politička stranka bude prekoračila limit na troškove izborne kampanje, Središnje izborno povjerenstvo će postupiti u skladu sa svojim nadležnostima propisanim Izbornim zakonom BiH.“
Jesu li hoteli na Baricama gotova stvar
Čak ni to, iako je u pitanju kršenje zakona, ne bi bilo toliko sporno da je novoizabrani načelnik Starog Grada, koji se inače voli pohvaliti kako mijenja pravilnike i zaključke i da je inicijator ovoga ili onoga, iskren i odgovoran političar i da ne postoji opravdana sumnja u njegovo koruptivno djelovanje.
Iz samog vrha SDP-a potvrđena je Čengićeva bliskost s Ajdinom Brkovićem, vlasnikom MonteizeAD, kompanije za telefonsku prodaju čajeva, koja nije ni sporna ni zabranjena da nije imala direktan utjecaj u samoj kampanji. Svi izvori Valtera navode da je Brković Čengića sponzorirao s ozbiljnim novcem – neslužbeno, riječ je o oko 250.000 KM u kešu.
Zauzvrat, izvori ističu da je Brkoviću obećan poveliki komad zemlje na Baricama za izgradnju hotelskog kompleksa, za što su dozvole i potrebna dokumentacija u općini Stari Grad trebali biti završeni „nakon pobjede“. Čak su se i slikali zajedno na društvenim mrežama.
Brković je i vlasnik call centara putem kojih su, tijekom kampanje, upućivani pozivi građanima Starog Grada i pravljene ankete, a zapravo se lobiralo za Čengića. Da bi sve bilo pokriveno kako treba, građanima je Čengić obećao „novi put za Barice“, upravo tamo gdje treba niknuti novi hotelski kompleks i bude uništeno jedno od omiljenih sarajevskih izletišta. Stoga je taj put jedan od Čengićevih krucijalnih projekata.
O svemu ovome Irfanu Čengiću smo u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama još 24. studenoga prošle godine uputili pitanja. Čengić je „u zakonskom roku“ ignorirao naše upite i tek 15. prosinca, nakon urgencije, poslao šture i većinom neistinite odgovore, piše Valter.
Na pitanje koliko je novca uložio u kampanju na izvanrednim izborima za načelnika općine Stari Grad Sarajevo, Čengić je svjesno izbjegao odgovor:
„Novac ne ulažem ja kao pojedinac, već SDP kao politički subjekt. U skladu sa rokovima SIP-a, SDP Stari Grad objedinjuje fakture iz kampanje i dostavit će ih SIP-u u sklopu izvještaja te će SIP postupati u skladu s izbornim zakonom.“
Zatim, pitali su na koji način je dobio promotivne prostore?
„Promotivni outdoor prostor se dobiva plaćanjem faktura kompanijama koje se bave tim poslovima.“
„Što su radili, odnosno kakva je uloga u kampanji bila vaših aktivista“, glasilo je sljedeće pitanje.
„Sami ste odgovorili u svom pitanju, to su aktivisti FOM-a, njihova uloga je propisana Statutom, odlukom o unutrašnjem organiziranju.“
Zatim su pitali „tko su mu bili sponzori“, na što se Čengić pokušao baviti formom, a odgovor na suštinu svjesno izbjeći:
„U političkim kampanjama ne postoje sponzori, nego donatori. Donatori kampanje će biti prikazani u skladu sa SIP uputama i rokovima propisanim zakonom, to su vijećnici, zastupnici, gradonačelnica i ministri SDP-a, sredstva OO SDP SG, kao i vlastita sredstva koja se uplaćuju na račun SDP.“
Nismo nimalo slučajno postavili ovakvo pitanje. Makar javnosti ne smije priopćiti utrošak u svojoj kampanji, načelnik vrlo dobro zna da su donacije jedno, a sponzorstvo sasvim nešto drugo i zahtijeva protuuslugu i ugovor.
Namjeravate li kompenzirati njihovo sponzorstvo – ako da, na koji način?
„Ne, jer bi to bilo kazneno djelo, također te osobe ne bi nikada tražile kompenzaciju.“
Na kraju pitali smo ga „kakva je bila uloga Ajdina Brkovića u njegovoj kampanji“, pri čemu smo tehničkom omaškom pogriješili dva slova u prezimenu, napisavši „Brkanić“.
„Osobu pod imenom Ajdin Brkanić ne poznajem“, odgovorio je Čengić.
Isti minut smo reagirali uz ispriku da smo tehničkom omaškom pogriješili u dva slova i da je, naravno, riječ o Ajdinu Brkoviću, te smo ponovo zamolili za odgovor. No, Čengić nam više nije odgovarao, vjerujući valjda da se time ova za njega iznimno neugodna priča završava, piše Valter.
Veze s Brkovićem
Pitanja na istu temu su prije skoro dva mjeseca uputili i Brkoviću, koji do danas na njih nije odgovorio.
Da Čengić svjesno obmanjuje javnost i govori neistinu potvrđuje i ova fotografija na kojoj su u istom društvu za istim stolom Irfan Čengić i Ajdin Brković (prvi zdesna). Fotografiju je pred službenu kampanju na društvenim mrežama objavio sam Brković.
Desetak dana poslije, krajem prosinca, stigao je i odgovor iz SDP-a BiH u kojem se kaže da su Valterova pitanja proslijeđena OO SDP Stari Grad i, „kako su informirani, iz ove općinske organizacije, poslali su odgovor“. To nije bilo točno i ujedno bila je to još jedna od neistina Čengića i njegovog tima.
Tek sutradan su od predsjednika OO SDP Stari Grad Muamera Mekića stigli odgovori, gotovo identični kao u slučaju načelnika Čengića, osim u slučaju Brković.
„U kampanji, uloga spomenutog Ajdina Brkovića i njegove kompanije je nikakva jer ista nije angažirana od strane našeg odbora ili kandidata“, odgovorio je Mekić portalu Valter.
Vrijedi podsjetiti da je Čengićevo zanimanje za rekonstrukciju puta prema Baricama krenulo još iz županijskih skupštinskih klupa. On je još 8. veljače prošle godine, pokazujući određeni stupanj nepismenosti, Direkciji za puteve Županije Sarajevo postavio zastupnička pitanja u vidu dvije izjavne rečenice.
„U kojoj fazi je realizacija rekonstrukcije ceste za Barice u Općini Stari Grad Sarajevo. Te koja je očekivana dinamika aktivnosti na realizaciji tog projekta.“, glasila su i ovako izgledala dva Čengićeva „pitanja“.
Odgovor iz Direkcije za ceste pri Štetinom ministarstvu prometa ŽS stigao je 11. rujna, dakle pred sami početak službene izborne kampanje na prijevremenim izborima za načelnika Starog Grada. U odgovoru se navodi da je planirana rekonstrukcija propala zbog događanja u Općini Stari Grad, te da je Direkcija usmjerila novac na druge projekte, međutim, kako su dalje naveli u odgovoru:
„Direkcija izražava spremnost za ponovno uvrštavanje u naredni program i osiguranje sredstava kada se stvore uvjeti za realizaciju projekta od strane Općine“, naveo je direktor Selmir Kovač.
U prijevodu – sređeno. U utorak (24. siječnja) ovaj projekt je na sjednici OO SDP Stari Grad uvršten u Strategiju koja će ovih dana biti predložena Općinskom vijeću.
Istog dana na društvenim mrežama Čengić je napisao da je na nastavku sjednice Skupštine Županije Sarajevo predao inicijative za projekte u Općini Stari Grad koji se trebaju planirati u proračunu za 2024. godine. Među prioritetima su, naravno, Barice.
Dva i pol mjeseca kasnije, kada je već postao načelnik, ponovo se pohvalio na Facebooku da je sa svojim kolegom iz istog stranačkog klana, ministrom Štetom, dogovorio višemilijunske projekte, među kojima su i Barice za koje, kako je napisao, već postoji građevinska dozvola koju je pripremila Općina.
Neosporno je da su za Sarajlije Barice atraktivna destinacija, u blizina samog grada, s kojim su povezane minibus linijom javnog gradskog prijevoza. S Barica se pruža i predivan pogled na Sarajevo, mnogo je pješačkih i biciklističkih staza, a mnogo i sunčanih dana.
Nicanjem hotelskih kompleksa, koji su privatni interes, a čiju je gradnju Čengić i sam najavio krajem prosinca prilikom otvaranja info centra Turističke zajednice ŽS, Sarajlije bi izgubile svoje izletište, a o uništavanju prirode da ne govorimo.
Vezani članci