FOTO Na štrajku upozorenja djelatnika pravosuđa u HNŽ poručeno kako od Vlade traže povećanje plaća za 20 posto
”Smatramo da naši zahtjevi nisu nerealni i megalomanski te da uz dobre pregovore i dobru volju od strane Vlade HNŽ oni mogu biti omogućeni. Tražimo povećanje plaće 20 posto, te redovno godišnje usklađivanje naše plaće u skladu sa rastom potrošačkih cijena”, kazala je Mia Ćorić, predsjednica sindikata državnih službenika i namještenika pravosuđa u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Danas su se u 10 sati ispred Općinskog suda u Mostaru okupili djelatnici pravosuđa nezadovoljni svojim financijskim stanjem i malim plaćama.
Članovi sindikata na čelu sa predsjednicom Miom Ćorić, pojasnili su kako se štrajk odvija u svim radnim mjestima gdje ima članova sindikata državnih službenika, što uključuje prvostupanjske i drugostupanjske sudove te županijsko tužiteljstvo.
Trajanje štrajka je bilo planirano jedan sat, tijekom kojeg su mnogi nezadovoljni djelatnici iskazali svoje mišljenje preko kreativnih plakata.
''Od ove plaće nam se plače'', ''Plata nam je jad, obustavljamo rad'', ''Dosta je više'', samo su neki od transparenata koje su nosili članovi sindikata državnih službenika i namještenika pravosuđa Hercegovačko-neretvanske županije.
Mia Ćorić, predsjednica sindikata, obratila se medijima, te u svojoj izjavi objasnila kako su oni proračunski korisnici, ali da im je plaća jako niska u odnosu na prosječnu plaću u Federaciji i Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
”Plaća jednog državnog namještenika je 1071 KM, prosječna plaća u Federaciji je 1380 KM, a prosječna plaća u HNŽ je 1440 KM. Sasvim je jasno da to nije dovoljno za jedan pristojan život čovjeka”, objasnila je Ćorić.
”Žao nam je zbog stranaka, kojima će zbog našeg štrajka upozorenja biti uskraćene usluge, ali mi smo ovo morali uraditi", nadodaje Ćorić, te ističe kako oni smatraju da državni službenici daju ogroman doprinos pravosudnom sustavu i da rada u pravosudnim institucijama bez njihovog udjela nema.
”Cijeneći suce i tužitelje, njihovo visoko obrazovanje te stručno iskustvo, poslovi iz njihove nadležnosti bez nas ne bi bili mogući”, poručili su, dodajući da sada slijedi sastanak sa Vladom HNŽ, a nakon toga će sindikat odlučiti o daljnjim koracima.
Vezani članci