NA POLICAMA SUPERMARKETA Isti proizvodi u BiH skuplji nego u Europskoj uniji

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Na policama supermarketa u zemljama Europske unije pojedini proizvodi mogu se kupiti po znatno nižim cijenama nego u Bosni i Hercegovini, pa su tako nerijetko maslac, brašno, čokolade, eurokremi, kao i kemijski proizvodi, i bez popusta jeftiniji nego kod nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da ovakve situacije ne iznenađuju, pokazuju i nedavni podaci Eurostata, na temelju kojih se vidi da su cijene proizvoda prošle godine u BiH iznosile 85 posto prosjeka Europske unije.

Na primjer, popularni eurokrem istog proizvođača i gramaže od 750 grama u Austriji se može kupiti za 5,89 eura, što je oko 11,5 KM, dok je kod nas oko 12,35 KM. S druge strane, u Njemačkoj se na sniženju kilogram ovog namaza može kupiti za 3,33 eura, što je oko 6,5 KM, dok u nekim marketima u BiH redovna cijena iznosi 16,5 KM, pišu Nezavisne.

Također, primjer je i maslac, koji se kod nas može kupiti najčešće po cijeni od šest do devet maraka, dok se u Austriji može nabaviti za pet do sedam maraka.

Neki od primjera su i šamponi, kao i roll-on stikovi, čija se cijena zna razlikovati i do četiri marke, pa se jeftinije kupuju u Austriji nego u BiH.

Dugo vremena primjetne razlike u cjenama

Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da su već dugo vremena primjetne velike razlike u cijenama u trgovinama u BiH i zemljama zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što je i do sada bilo normalno je da su cijene odjeće i obuće te sitne elektronike znatno niže nego u BiH, posebno u razdobljima zimskih akcija i popusta, kada se zaista isplati otići preko granice. Međutim, ono što sve više zabrinjava građane, koji opravdano negoduju, jest to da su i cijene prehrambenih i higijenskih proizvoda kod nas više nego u zemljama EU. Čokoladni namazi su u prosjeku dva eura po kilogramu jeftiniji nego kod nas, voda i sokovi su u prosjeku pola eura po litri jeftiniji, a dezodoransi istog proizvođača i do dva eura povoljniji nego u našim trgovinama", kaže Arnautović.

Dodaje da i cijene u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima polako, ali sigurno dostižu cijene u inozemstvu, dok su, s druge strane, plaće znatno niže, pa se postavlja pitanje kako će građani preživjeti još jedan najavljeni val poskupljenja.

Sniženja i akcije

Da su niže cijene u Europskoj uniji već odavno poznata priča, smatra i Murisa Marić, izvršna direktorica Udruge za zaštitu potrošača DON Prijedor, koja navodi da su već u Sloveniji cijene drugačije.

"U zemljama Europske unije, kada dođe do sniženja i akcije, to su zaista prava sniženja i prave akcije. Ljudi se u tom razdoblju snabdiju onim što im je potrebno, pa mogu itekako uštedjeti na određenim artiklima za nešto drugo", kaže Marić za "Nezavisne novine" i dodaje da to kod nas nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što su proizvodi iz Europske unije jeftiniji u zemljama članicama nego u BiH, nedavno je zabilježena i zanimljiva situacija o kojoj su pisale "Nezavisne novine", a koja pokazuje da je vrhnje proizvedeno u Republici Srpskoj skuplje u Banjoj Luci nego u Sloveniji.

Tako se u rujnu isto vrhnje mliječne masti od 20 posto i gramaže od 180 grama u trgovinama u Banjoj Luci prodavalo za 1,29 ili čak 1,39 KM, dok se u Sloveniji moglo kupiti za 0,55 centi ili 1,06 KM po redovnoj cijeni.

Na sniženju, vrhnje proizvedeno u Kozarskoj Dubici koštalo je 0,45 centi ili oko 0,87 KM.

Tada je Saša Trivić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, za "Nezavisne novine" objasnio da proizvođači, ako ne uspiju prodati dovoljno robe na domaćem tržištu, formiraju izvozne cijene koje su niže od domaćih. Dodao je da je razlog i zatvoreno tržište.

"Određeni proizvođači imaju gotovo monopol na tržištu i mogu ići s različitim cijenama za domaće tržište i za izvoz", rekao je Trivić za "Nezavisne novine".

Dodao je da se na društvenim mrežama može vidjeti sve više objava koje uspoređuju razlike u cijenama kod nas i u inozemstvu.

Trivić je istaknuo da, za razliku od drugih zemalja gdje su trgovci bolje organizirani i imaju vlastiti transport i uvoz, kod nas to nije slučaj, te da zbog toga u BiH za dobar dio uvoznih proizvoda poput deterdženata ili kozmetike imamo nepotrebno i nerealno visoke cijene.

Vezani članci