MUNICIJA STARIJA OD 30 GODINA Traži se 156 milijuna KM za obnovu streljiva
Ministarstvo obrane BiH planira u ovoj i sljedećih 11 godina utrošiti ukupno 156.222.400 KM za nabavu streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava (MiMES) za popunjavanje zaliha Oružanih snaga (OS) BiH.
Iz ovog ministarstva žalili su se da je postojeće perspektivno streljivo na zalihama OS BiH većinom staro više od 30 godina te se sve češće, kako navode, kemijskom analizom pogonskih goriva streljiva pokazuje kako mu je stabilnost smanjena, što ga čini nesigurnim za skladištenje i čuvanje, prenose Nezavisne.
Već je pripremljen i Prijedlog odluke o odobrenju višegodišnjeg projekta "Nabava streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava za popunjavanje zaliha OS BiH", u kojem je detaljno objašnjen ovaj plan.
Podizanje razine borbenosti
Tako bi milijun KM trebalo biti preneseno iz neutrošenih sredstava iz proračuna MO BiH za ovu godinu. Plan je da se ostatak sredstava, za razdoblje od 2025. do 2035., osigura iz proračuna institucija BiH te iz ostvarenih prihoda po godinama od prodaje sekundarnih sirovina dobivenih demilitarizacijom, odnosno zbrinjavanjem streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava. Sredstva, kako je predloženo, mogu se osigurati i izmjenom strukture rashoda godišnjeg odobrenog proračuna MO BiH.
"Razlog za donošenje ove odluke jest podizanje razine borbene spremnosti OS BiH kroz revitalizaciju neiskorištenih resursa i potencijala BiH te njihovo stavljanje u funkciju izgradnje obrambenih sposobnosti OS BiH, odnosno nabave MiMES-a za održivo popunjavanje zaliha", navodi se u obrazloženju.
Od formiranja OS BiH opskrba streljivom i minsko-eksplozivnim sredstvima provodila se, kako dodaju, iz dodijeljenih i naslijeđenih količina bivših entitetskih vojski.
"U proteklom razdoblju nije bilo značajnije planske nabave MiMES-a osim manjih količina za potrebe provedbe obuke zapovjedništava i postrojbi OS BiH", naveli su iz MO BiH.
Odlukom o viškovima, kako dodaju, nije bila predviđena niti dodijeljena streljiva za potrebe obuke i uvježbavanja zapovjedništava i postrojbi, tako da su OS BiH bile prisiljene koristiti streljivo iz količina odobrenih planiranih zaliha, što je dodatno utjecalo na smanjenje postotka popunjenosti.
"S obzirom na zatečenu starost postojećeg streljiva i na nedostatak kapaciteta za pokretanje kontrolno-tehničkog ispitivanja i procesa održavanja streljiva, događa se da postojeće streljivo često ne zadovoljava potrebne kvalitativne standarde. Procjene su da će se takvo stanje nastaviti u budućnosti te sve više negativno odražavati na operativnost i sigurnost streljiva", naveli su iz MO BiH.
Izazovi
Uz to, kod planirane nabave postoje i određeni izazovi.
"Prilikom planiranja nabave streljiva kroz višegodišnji projekt potrebno je uzeti u obzir da su pojedini raspoloživi sustavi naoružanja u OS BiH zastarjeli i više se ne proizvode, pa je i streljivo za takvo naoružanje teško dostupno na tržištu ili se uopće ne proizvodi. To zahtijeva pažljivo planiranje i istraživanje tržišta za nabavu streljiva za pojedine vrste i tipove naoružanja", naveli su iz MO BiH.
Dinamika provedbe projekta, dodaju, uvjetovana je dostupnim financijskim sredstvima.
"Na temelju iskustava iz proteklih deset godina za nabavu MiMES-a za zalihe, cijene streljiva su stalno rasle s tendencijom daljnjeg rasta. S obzirom na globalne poremećaje cijena na tržištu, moguća su povećanja cijena i korekcije tijekom trajanja višegodišnjeg projekta", navode iz MO BiH.
Sredoje Nović, član Zajedničke komisije za obranu i sigurnost BiH, kaže kako još nije vidio materijal o ovoj nabavi.
"Kao Komisija očekujemo kvalitetno obrazloženje o čemu se radi. U svakom slučaju, pričekat ćemo sjednicu Komisije, na kojoj ćemo raspraviti ovo pitanje i sigurno donijeti odgovarajuće zaključke. Do tada je to teško komentirati", rekao je Nović za "Nezavisne novine".
Vezani članci