LJEPOTA POROKA Oni su na izbornim listama iako su u sukobu interesa
U Banjoj Luci su u kolovozu osvanuli bilboardi na kojem se promovira premijera tvrtka 'Od vizije do pobjede' o 'uspjesima' UKC Republike Srpske, a sam film premijerno je emitiran na RTRS-u samo dva dana prije službenog početka kampanje. U centru bilboarda je ravnatelj UKC RS i nositelj liste SNSD za Narodnu skupštinu Republike Srpske Vlado Đajić, piše Inforadar.
U proteklih nekoliko tjedana podignuta je velika bura u vezi ovih bilboarda i premijere filma zbog postojanja indicija da je RTRS sve financirala javnim sredstvima, što su oni negirali.
ZASTUPNIK, PREDSJEDNIK GO SNSD I RAVNATELJ UKC
I ovo nije prvi put da se Đajićeva glava u krupnom planu ukazala na bilboardima sa sličnom tematikom jer su i u prethodnim izbornim ciklusima najavljivani npr. besplatni pregledi za pacijente. Istina, ovo nije striktno zakonom zabranjeno, ali je eklatantan primjer kako se sukob interesa primjenjuje u praksi, preciznije, kako se ravnatelj UKC RS reklamira 'sasvim slučajno' uoči izbora.
Foto: Siniša Pašalić/Ringier
Još drastičniji primjer sukoba interesa jest činjenica da je 8. kolovoza, kako piše portal Žurnal, UKC RS na čelu s Đajićem sklopio posao vrijedan 467.961 KM s banjalučkim 'Prointerom', tvrtkom s kojom 'surađuje' sin lidera SNSD-a Igor Dodik. Treba li navesti da je 'Prointer' bio jedini ponuđač, a da je Đajić od svibnja 2018., kada ga je Vlada RS imenovala za v.d. direktora, do danas 'Prointeru' dao 12 poslova vrijednih oko 3,6 milijuna maraka.
Ravnatelj UKC RS Vlado Đajić je predsjednik Gradskog odbora (GO) SNSD Banja Luka, zastupnik te stranke u Narodnoj skupštini RS i njen kandidat za zastupnika u NSRS iz zborne jedinice 3. Zbog činjenice da Đajić obnaša funkciju zastupnika u Narodnoj skupštini RS, da je predsjednik GO SNSD Banja Luka i da je istovremeno ravnatelj UKC Banja Luka – on je već u sukobu interesa.
Đajić je ujedno i dokaz kako ministarstva u Vladi RS (ministarstvo zdravlja) i upravna i nadzorna tijela javnih ustanova u Republici Srpskoj, imenujući na rukovodeće pozicije kadrove vladajućih stranaka, krše Zakon o sprječavanju sukoba interesa. Kao kandidat SNSD-a za zastupnika u Narodnoj skupštini RS-a Đajić s pozicije predsjednika GO te stranke već tjednima, pa i mjesecima, vodi oštru izbornu kampanju, ne prežući pri tom da zloupotrebljava i rukovodeću funkciju u UKC Banja Luka u svrhu osobne i stranačke promocije.
Da se u kontinuitetu unutar vladajućih struktura nastavlja kršenje odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa svjedoči i natječaj za generalnog ravnatelja UKC Banja Luka koji je zatvoren 29. srpnja. Đajić je potvrdio da se na natječaj prijavio jer 'ispunjava sve tražene uvjete'. Zanimljiva je njegova izjava koja se odnosi na nespojivost funkcija.
"U natječaju je navedeno da kandidat ne može biti osoba koje je na funkciji u političkoj stranci, a to su kod nas, prema statutu, predsjednik, generalni tajnik i članovi Izvršnog komiteta", rekao je Đajić.
Dakle, frapantno je da se Đajić poziva na Statut SNSD-a, koji je u potpunoj koliziji sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa i da je uvjeren da će unatoč tome biti izabran za direktora UKC-a.
Foto: Kompletna banjalučka regija oblijepljena plakatima i načičkana bilbodima s Vladom Đajićem u glavnoj ulozi ili uz glavne “face” SNSD-a
Pozicija koju ima u SNSD-u, neupitna lojalnost lideru stranke Miloradu Dodiku, za posljedicu imaju i činjenicu da ni godinu od otvaranja afere 'Kisik', ovaj slučaj nije dobio pravosudni epilog. Jednako tako i investiciijske radove u okviru UKC-a (izgradnja podzemne garaže, novih pristupnih prometnica, rekonstrukcije pojedinih klinika) koji se vrše kreditnim sredstvima koja će vraćati svi građani, Đajić promovira kao dio SNSD-ovog plana razvoja ove zdravstvene ustanove.
Raspodjela rukovodećih pozicija upravnim strukturama u javnom sektoru RS dio su koalicijskih sporazuma stranaka koje formiraju vlast i da bi se zakoni izigrali Vlada RS pri imenovanjima koristi nedorečenosti Zakona o sprječavanju sukoba interesa i takozvani institut vršitelja dužnosti ravnatelja.
Iz Vlade RS tvrde da 'rukovoditelji koji su imenovani kao vršitelji dužnosti ne obavljaju svoj mandat u punom obimu', pa shodno tome njihovim imenovanjem se zakon i ne krši. Ali suština 'ograničenog mandata' ogleda se samo u tome da Vlada RS može po vlastitim procjenama i međustranačkim dogovorima vršitelje dužnosti (v.d.) ravnatelja postavljati i smjenjivati.
NEJEDNAKI PRED ZAKONOM
Istim principom vodi se i Komisija za sprječavanje sukoba interesa RS. To i ne čudi jer članove Komisije bira parlamentarna većina koja ima punu kontrolu nad njenim radom i odlučivanjem.
Predsjednik Gradskog odbora (GO) Socijalističke partije (SP) Bileća, zastupnik u Skupštini Bileće i predsjednik regionalnog odbora SP-a Slobodan Čomić, kandidat je te stranke u izbornoj jedinici 9 za zastupnika u NS RS.
Slobodan Čomić (Foto: The Prestige business services)
Čomić je i vršitelj dužnosti izvršnog direktora za ekonomsko-financijske poslove u Hidroelektranama na Trebišnjici koja posluje u okviru javnog poduzeća Elektroprivreda Republike Srpske.
Ono što je za Čomića posebno bitno jest da je već sada u sukobu interesa, i da je to potvrđeno odlukom Vrhovnog suda RS iz srpnja 2022. godine.
Osnovni sud u Trebinju u studenom 2021. donio je presudu kojom je utvrđeno da je Čomić u sukobu interesa jer shodno odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa kao funkcioner stranke nije mogao biti imenovan na poziciju v.d. izvršnog direktora za ekonomsko-financijske poslove Hidroelektrane na Trebišnjici. Istom presudom utvrđeno je i da je NO HET-a prekršio odredbe statuta HET-a i Zakona o javnim poduzećima RS.
U presudi Osnovnog suda Trebinje navodi se, a što je potvrdio odlučujući po žalbi Čomića i trebinjski Okružni sud, da Zakon o javnim poduzećima RS nalaže da za člana uprave poduzeća ne može biti imenovana osoba koje obavlja izvršnu funkciju u političkoj stranci.
Odluku Osnovnog suda potvrdio je i Okružni sud u Trebinju, a odbacivanjem Čomićevog zahtjeva za reviziju pravosnažno je okončan sudski postupak i nedvojbeno potvrđen sukob interesa.
Usprkos sudskim presudama, upravna i nadzorna tijela javnih poduzeća u RS, u ovom slučaju Hidroelektrane na Trebišnjici i EP RS, imenujući na rukovodeće pozicije kadrove vladajućih stranaka krše Zakon o sprječavanju sukoba interesa, Zakon o javnim poduzećima i statutarne odredbe koje sami utvrđuju.
U SP-u svjesni su da je njihov kandidat za zastupnika u Narodnoj skupštini RS u trenutku kandidiranja u sukobu interesa, ali isto tako koristeći nedorečenosti pojedinih odredbi ovog Zakona i institut vršitelja dužnosti direktora u javnom sektoru nastavljaju s praksom kandidiranja stranačkih službenika na rukovodeće pozicije i za nositelje zakonodavne vlasti na svim razinama.
PETROVIĆEV UTJECAJ NA BIRAČE
Ono što je u vezi Čomića jednako sporno jest visoka stručna sprema odgovarajućeg smjera i pet godina radnog iskustva u struci, a ove kriterije, prema odluci suda nije ispunjavao u vrijeme imenovanja.
Čomić je službeno imenovan za v.d. direktora 28. kolovoza 2020. Sud je utvrdio da je ugovor na neodređeno u HET-u dobio početkom lipnja iste godine i da je na taj ugovor dodan aneks samo dva dana nakon Čomićevog imenovanja.
Čomić je tada ustvrdio da mu nije jasno o čemu se radi i da je 'ugovor na neodređeno u HET-u dobio još 2007. godine'. Međutim, priznao je da je zaposlen s visokom poslovnom školom, ali nije znao odgovoriti gdje je završio tu školu, ustvrdivši da je škola koja je imala svoje sjedište u Prištini, a kasnije je izmještena u Blace, malu općinu na jugu Srbije.
Prema informacijama iz presude, Čomić je u siječnu 2011. diplomirao i na privatnom Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment u Banjoj Luci (PIM). Čomić tvrdi da je ovdje stekao zvanje diplomiranog ekonomiste.
Nekoliko mjeseci nakon imenovanja na mjesto v.d. izvršnog direktora, on je upravi poduzeća priložio svoju diplomu s Visoke škole za menadžment i ekonomiju iz Kragujevca od 23. studenog 2018. godine – škole koja nije akreditirana u Srbiji i kojoj je zbog toga privremeno zabranjen rad. Čomić kaže da ne zna da je ovoj školi zabranjen rad.
Luka Petrović, generalni tajnik SNSD-a i vršitelj dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede Republike Srpske (EP RS), kandidat je ove stranke za zastupnika u Narodnoj skupštini RS.
Luka Petrović (Foto: Siniša Pašalić/Ringier)
Njegova kandidatura bila je očekivana zbog visoke pozicije koju ima unutar SNSD-a, ali i utjecaja koji može vršiti na birače zbog funkcije u EP RS u kojoj je glavnina radne snage zaposlena u sjedištu RES-a i zavisnim poduzećima, hidroelektrana i termoelektrana u Trebinju, Gacku, Nevesinju i Bileći.
Iako je i bez sudskih presuda, Petrović je već sada u sukobu interesa i nespojivosti funkcija stranačkog službenika i rukovoditelja javnog poduzeća, jednako kao i u slučaju Čomića na to nije reagirala Komisija za sprječavanje sukoba interesa.
Pred ovogodišnje izbore ponovno je Glavna služba za reviziju javnog sektora utvrdila da je spajanje funkcija u političkoj stranci i rukovodeće pozicije u javnom poduzeću jedan od generatora stranačkog zapošljavanja u slučaju Elektroprivrede RS, odnosno njenog zavisnog poduzeća Rudnik i termoelektrana (RiTE) Gacko.
U izvješću objavljenom 2. kolovoza o statusu preporuka datih prilikom financijske revizije Zavisnog poduzeća RiTE Ugljevik za 2018., navedeno je da je, od ukupno 11 ranije danih preporuka, ta kompanija provela šest, da su djelomično provedene dvije preporuke, dok tri preporuke nisu provedene.
Jedna od neprovedenih preporuka odnosi se na zapošljavanje koje je u RiTE Ugljevik, navodi izvor InfoRadara, u prošloj godini nastavljeno 'udarnički'.
U tijeku 2021. godine Društvo je sa 71 osobom zaključilo 210 ugovora o djelu.
U revizorskom izvješću je naglašeno da su ugovori o djelu zaključeni i za poslove koji su u okviru djelatnosti Društva, poput izrade planova rada, vođenje određenih knjigovodstvenih evidencija, poslovi objava nabavki na Web-u… za koje je prema Zakonu o radu trebalo da se zaključuju ugovori o radu.
Foto: U RiTE Ugljevik destine uhljebljenja
Revizori su utvrdili da je tijekom 2021. ova tvrtka s 213 osoba zaključila više stotina ugovora o privremenim i povremenim poslovima. U moru novozaposlenih, našlo se i 47 osoba kojima je tijekom prošle godine u RiTE Ugljevik, po raznim osnovama, prestao radni odnos.
U Hercegovini, ističe naš izvor, EP RS jedina je tvrka koja nudi ekonomsku sigurnost radnicima s tog područja. Stoga vladajuće stranke koje 'dijele' rukovodeće pozicije u EP RS (SNSD, SP i DEMOS) godinu pred izbore mobiliziraju glasačku mašineriju kako bi im osigurala izbornu pobjedu.
Sve to nije moguće uraditi bez suglasnosti Petrovića, podsjeća izvor InfoRadara i navodi da su revizori iste nepravilnosti utvrdili i pred opće izbore 2018. Podsjećaju da je prijavu za sukob interesa protiv Čomića podnio je Ljubo Vuković, vijećnik SNSD-a u skupštini općine Bileća. No prijava protiv stranačkog kolege Petrovića je izostala.
OD SAVJETNIKA DO UPRAVE TERMINALA FBIH
Dakle, odbijanje rukovodstva HET-a i EP RS da provedu pravosnažne sudske presude, te Čomića razriješe s direktorske pozicije klasičan su primjer da je BiH država zarobljenih institucija i da je izvršna vlast iznad sudske.
Zanimljivo je da su se u natječajima za rukovodeće pozicije u javnom sektoru u domenu sukoba interesa organi i institucije pozivali na državni, umjesto entitetski Zakon. Politički analitičari smatraju da se to činilo svjesno, kako bi se izbjegla zakonska odgovornost prilikom imenovanja stranačkih kadrova.
Predsjednik Gradskog odbora HDZ BiH Mostar Slaven Zeljko, član je uprave Gospodarskog društva Operator – Terminali Federacije d.o.o. Sarajevo (OTF), koje je u stopostotnom vlasništvu Vlade FBiH. Zeljko je nositelj liste HDZ-a za Hercegovačko-neretvansku županiju. Iz ovoga proizilazi da će, u slučaju da bude izabran (a sve su prilike da hoće), Zeljko biti u sukobu interesa.
On je za Inforadar potvrdio da je spreman napustiti sadašnju poziciju ukoliko bude izabran s liste.
"Ukoliko na Općim izborima budem izravno i neizravno izabran na neku od dužnosti u tijelima vlasti, svakako da ću što se tiče reguliranja mog radno–pravnog statusa postupiti u skladu sa zakonskim odredbama", rekao je Zeljko.
Slaven Zeljko (Foto HDZ BiH)
Zeljko je u upravu Terminala došao kao savjetnik bivše predsjedavajuće Doma naroda Parlamenta FBiH Lidije Bradare. Njemu je pozicija Bradarinog savjetnika bilo prvo radno iskustvo, nakon kojeg je imenovan za vršitelja dužnosti člana Uprave u poduzeću Operator – Terminali Federacije. Zeljko nije prošao natječajnu proceduru za ovu poziciju jer je privremeno imenovan na godinu, pa nisu postojali kriteriji pri njegovom zapošljavanju.
Vlada FBiH je u ožujku prošle godine dala suglasnost Skupštini Gospodarskog društva Operator – Terminali BiH za donošenje odluke o dodjeli nagrade članovima uprave društva. Tom odlukom Zeljko je nagrađen sa dvije prosječne mjesečne neto plaće isplaćene u Federaciji BiH u prethodnoj kalendarskoj godini a, kako je navedeno, 'za izuzetne rezultate poslovanja'.
Operator – Terminali Federacije d.o.o. Sarajevo dobio je negativnu ocjenu federalnih revizora za financijska izvješća u prošloj godini. Međutim, usprkos negativnoj ocjeni, članovi uprave, poput Slavena Zeljke, su nagrađeni.
ALJOVIĆ VEĆ BIO U SUKOBU INTERESA
I nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa (CCI) svojevremeno je, zalažući se za depolitizaciju javnih poduzeća, reagirala na donošenje odluke o dodjeli nagrade članovima uprave Terminala.
"Uvidom u rezultate poslovanja navedenog poduzeća vidljivo je da su ‘izuzetni rezultati’ ustvari gubici, za koje bi netko trebao odgovarati, a ne biti nagrađen", istaknuli su tada iz CCI-a.
Hamed Aljović je kandidat za izbornu listu SDA za Skupštinu Sarajevske županije. Ovaj zastupnik u SSŽ već je bio u sukobu interesa jer je njegova tvrtka 'SD Limuzin' dobila značajne poticaje za razvoj gospodarstva od županijske Vlade. Tako je u listopadu 2020. Ministarstvo gospodarstva SŽ odlučilo 'potaknuti' Aljovićevu tvrtku sa 10.000 KM, dok su poticaji za druge tvrtke, iz iste Odluke, iznosili od 500 do 4.000 KM.
Hamed Aljović u rukovanju s Asim Sarajlićem, koji “sređuje sve”, nakon što je iz SDP-a prešao u SDA (Foto Klix)
Foto: Faksimil odluke o dodjeli podsticaja i firmi Hameda Aljovića
Dakle, Aljović je zastupnik u Skupštini koja je izglasovala proračun iz kojeg mu je dodijeljen novac.
Izvor Inforadara kaže da je ovaj član SDA u SSŽ ušao na listu SDP-a sa zadnjeg mjesta i odmah po prihvaćanju mandata prešao u SDA. Potom je 2018. ušao u Skupštinu SŽ s liste SDA. Zanimljivo je da se u registru akta.ba Aljović vodi kao vlasnik tvrtke, dok na stranici SIP-a u formularu 'Izjava o imovinskom stanju izabranog člana organa vlasti', tvrtka se ne navodi kao dio imovine koju je Aljović posjedovao u 2017.
Ostaje da se vidi hoće li Hamed Aljović prijaviti svoju tvrtku u izjavi o imovinskom stanju – što je dužan u roku od 15 dana od prihvaćanja kandidature za izbore. No, javnosti je potrebno skrenuti pažnju na ovo jer je ovaj kadar SDA već bio u sukobu interesa.
Iako im je pružena mogućnost, ni Aljović, kao ni Đajić, Čomić i Petrović, koji su u izravnom sukobu interesa, nisu odgovorili na pitanja Inforadara.
Vezani članci