KVALITETA GORIVA U FBiH Zbog neusklađenosti institucija mjesecima nema redovnih kontrola, imamo li razloga za brigu?
Pojedini mediji iz Federacije Bosne i Hercegovine posljednjih dana prenijeli su navode čitatelja koji izražavaju zabrinutost zbog moguće loše kvalitete goriva, ali službene institucije i distributeri tvrde da razloga za paniku nema.
Ipak, jedno je sigurno – redovni monitoring goriva u FBiH ne provodi se od travnja 2024. godine zbog političke tromosti i pravnog vakuuma, a sustavna kontrola čeka usklađivanje zakona s novom regulativom.
Kako je došlo do problema?
Glavni uzrok blokade redovnog monitoringa goriva u Federaciji BiH je stupanje na snagu nove Odluke o kvaliteti tečnih naftnih goriva ("Službeni glasnik BiH", broj 10/24).
Vijeće ministara BiH je 7. prosinca 2023. donijelo novu Odluku o kvaliteti tečnih naftnih goriva, koja je objavljena u Službenom glasniku BiH 10/24 i stupila na snagu u travnju 2024.
Ova odluka poništila je staru regulativu, ali zakon koji regulira naftne derivate u FBiH još uvijek se oslanja na nevažeće odredbe.
Posljedica toga je da su propisi koji definiraju nadzor nad kvalitetom goriva sada neusklađeni između državne i federalne razine, što je onemogućilo redoviti monitoring. Federalno Ministarstvo energetike, rudarstva i industrije FBiH (FMERI) formiralo je radnu grupu koja je pripremila izmjene Zakona o naftnim derivatima, ali dok se one ne usvoje u Parlamentu FBiH, sustavna kontrola neće biti obnovljena.
Problem u Federaciji BiH
Zakon o naftnim derivatima FBiH i podzakonski akti (npr. Pravilnik o kvaliteti goriva) i dalje se pozivaju na staru Odluku, koja više ne vrijedi. Zbog toga je redovna kontrola kvalitete goriva de facto obustavljena, jer su pravne osnove za njeno provođenje neusklađene.
Spomenuta radna grupa je pripremila izmjene Zakona o naftnim derivatima, Vlada FBiH predložila je donošenje zakona po hitnom postupku, ali on još uvijek nije usvojen u Parlamentu FBiH.
Republika Srpska s druge strane nije pogođena ovim problemom jer njihova regulativa ne zahtijeva poseban zakon za provođenje monitoringa. U RS se i dalje provodi kontrola goriva na temelju entitetske odluke i inspekcijskih nadzora, dok je u FBiH sustav blokiran zbog neusklađenosti zakona.
Inspekcije i distributeri tvrde da je kontrola goriva i dalje prisutna
Portal Hercegovina.info kontaktirao je Federalno Ministarstvo energetike, rudarstva i industrije FBiH da provjeri koliko je situacija s kontrolom goriva koje svakodnevno koristimo u svojim vozilima zapravo ozbiljna.
Kako nam je rečeno, unatoč nedostatku redovnog monitoringa, Federalna uprava za inspekcijske poslove provodi izvanredne kontrole, a u 2024. godini obavljeno je 258 inspekcijskih nadzora vezanih za kvalitetu goriva. Iz FMERI kažu kako Federalna uprava za inspekcijske poslove pojačano kontrolira kvalitetu goriva.
"Trenutno se ne vrši kontrola kvaliteta tečnih naftnih goriva u skladu sa Dinamikom provođenja monitoringa definiranom po dobavljaču/energetskom subjektu/kupcu, energentu, broju uzoraka i inspekcijskom tijelu, dok se Zakon ne uskladi sa Odlukom i donese Pravilnik o kvaliteti tečnih naftnih goriva u skladu sa usklađenim Zakonom i novom Odlukom, međutim, Federalna uprava za inspekcijske poslove u okviru svojih nadležnosti propisanih Zakonom i drugim aktima u skladu sa mogućnostima provodi aktivnosti na kontroli naftnih derivata.
Napominjemo da je obzirom na nastalu situaciju od strane ovog Ministarstva prema Federalnoj upravi za inspekcijske poslove zatraženo da pojača aktivnosti koje se odnose na kontrolu kvaliteta naftnih derivata i odgovarajuće dokumentacije uključujući i vanredne kontrole kvaliteta naftnih derivata kada procjeni da je isto potrebno" odgovorili su nam iz ovoga ministarstva.
Predsjednik Udruženja naftnih derivata FBiH, Milenko Bošković, tvrdi da nema razloga za sumnju u kvalitetu goriva i da se ono kontrolira u pet faza:
1. Pri dolasku broda u luku Ploče – odmah se uzima uzorak.
2. Na granici BiH – provodi se nasumična statistička kontrola.
3. Sezonski monitoring (zimski i ljetni) – koji trenutno kasni zbog administrativnih problema.
4. Nasumične inspekcijske kontrole – Federalna tržišna inspekcija može u bilo kojem trenutku testirati gorivo na bilo kojoj pumpi.
5. Interna kontrola distributera – sami dobavljači plaćaju analize kako bi provjerili kvalitetu goriva koje uvoze.
Bošković naglašava da BiH nema vlastitu rafineriju te da se gorivo uvozi isključivo iz EU, zemalja u okruženju i Turske.
Konkretno, najviše goriva u BiH dolazi iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Italije i Mađarske. Također ističe da je broj uzoraka analiziranog goriva u BiH pet puta veći nego u Hrvatskoj te tvrdi da je kontrola stroža nego u pojedinim zemljama EU.
Jesu li građani na gubitku?
Iako distributeri i inspekcije tvrde da problema s kvalitetom goriva nema, činjenica je da građani nemaju garanciju da se gorivo sustavno kontrolira. Bez obveznog monitoringa, tržište ovisi o povremenim inspekcijama i dobroj volji distributera.
Problemi koje građani prijavljuju – od kvarova na vozilima do promjena u boji goriva – zasad nemaju službenu potvrdu.
Automehaničari koje je Hercegovina.info kontaktirao ne vode službene statistike no kažu kako nisu primijetili značajan porast kvarova izazvanih lošom kvalitetom goriva u posljednjih 10 mjeseci, otkad se u FBiH ne provode redovne kontrole.
Unatoč napisima uz fotografije objavljene na nekim portalima, Bošković tvrdi da boja goriva nije pokazatelj kvalitete, jer se ključni parametri određuju laboratorijskim analizama (sumpor, benzeni, aromati itd.).
Također, poziva sve osobe koje sumnjaju u lošu kvalitetu goriva da se jave, identificiraju crpku na kojoj su ga kupile i da zajednički uzmu uzorak za analizu uz prisustvo inspekcije i novinara, kako bi se dobili vjerodostojni rezultati i otklonila svaka dilema.
Vezani članci