Kreira li njemačka Fondacija Konrad Adenauer političku krizu u BiH?
Latić napominje kako pored otvorenog utjecaja turskog i ruskog faktora, postoje i (ne)skriveni interesi drugih zemalja poput Njemačke kao predvodnika politike EU. Upravo kroz djelovanje nevladinih organizacija, Latić razrađuje kako i na koji način međunarodne politike dirigiraju i favoriziraju pojedine kandidate i političke stranke.
Kritizirajući politiku vodećih bošnjačkih lidera, Latić uočava da dramatična kampanja Željka Komšića i retorika kojom se služi jeste dio prljavih trikova i izigravanja svega što je dogovoreno Daytonskim sporazumom. Naime, Latić ističe da kampanju Komšića financira njemačka fondacija Konrad Adenauer (KAS). U politici slučajnosti ne postoje. Prošlu kampanju 2014. godine ista fondacija je financirala i Martina Raguža koji je, baš kao i sada Komšić, trebao pobijediti bošnjačkim glasovima.
Dobro upućeni analitičari kažu da KAS financira i Senada Šepica kandidata za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, kao i Martina Raguža koji je ovog puta na listi 90-tke u Sarajevu.
Da ima smisla i logike Latićeva informacija govore brojni plakati i plaćeni TV spotovi u bh. medijima.
Pitanje koje se samo po sebi nameće je zašto Konrad Adenauer fondacija konzervativne CDU stranke iz Njemačke pristrana i zašto stranci izravno utječu na izbore?
Još ozbiljnije je antidaytonsko djelovanje KAS-a u BiH. Nema sumnje da financiranjem Komšića i eventualnim izborom Bosna i Hercegovina ulazi u političku i ustavnu krizu. Hoće li takvim djelovanjem KAS preuzeti odgovornost za kreiranje kaosa u BIH?