KAOS S DIPLOMAMA Poslodavci ne priznaju bolonjske diplome
Glavni prioriteti
- Mladima se na taj način uskraćuje radno mjesto adekvatno stručnoj osposobljenosti i tako se zapravo uskraćuje visina osobnog dohotka koja se dobiva za to mjesto, kazala je Hadžagić i dodala kako nema jedinstvenog pristupa određivanju visokoškolskih zvanja, te kako dosta problema u ovoj oblasti proistječe iz reformskih zahvata..
Otpravnik poslova Izaslanstva Europske unije u BiH Boris Jaroševič kazao je u Sarajevu, obraćajući se novinarima pred početak konferencije o idućim koracima za reformu visokog obrazovanja u BiH, kako je vrlo važno da diplome budu ravnopravno priznate u svim zemljama koje sudjeluju u bolonjskom procesu.
Jaroševič je, podsjećajući da je u izvješću o napretku BiH koji je Europska komisija usvojila u studenome prošle godine primijećen napredak u oblasti visokog obrazovanja, istaknuo potrebu da se u ovoj oblasti harmonizira zakonodavstvo, jer je obrazovni sustav vrlo fragmentiran.
- Ovo je još jedan važan korak u integriranju BiH u Europu. Jako je važno da političari i sve razine vlasti u BiH obrazovanje smatraju kao glavni prioritet u godinama pred nama. Ovo je početak za iduće aktivnosti, a EU će nastaviti podržavati reformu visokog obrazovanja i provođenje bolonjskog procesa u idućim godinama, poručio je Jaroševič.
Tri vrste diploma
Projekt menadžerica projekta "Jačanje visokog obrazovanja" Jadranka Mihić naglasila je kako je osnovni problem velika fragmentacija sustava visokog obrazovanja i postojanje triju vrsta diploma. Prema njezinim riječima, bolonjski proces je uveo značajne promjene u visokoškolskim obrazovnim sustavima europskih zemalja i u njima je bilo problema priznavanja diploma.
- Potrebna je harmonizacija sustava za što u BiH ne postoje mehanizmi i institucije, naglasila je Mihić pred početak skupa u Sarajevu, na koji je pozvano oko 150 aktera iz oblasti visokog obrazovanja.
BiH pružena potpora
Skupom u Sarajevu obilježava se kraj niza od tri zajednička projekta EU-a i Vijeća Europe pod nazivom "Jačanje visokog obrazovanja u BiH" koja su primjenjivana od 2003. do 2011. i kojima je BiH pružena potpora za ispunjavanje obveza preuzetih pristupanjem bolonjskom procesu. Zahvaljujući bliskoj suradnji partnera iz BiH i vrhunskim međunarodnih stručnjaka Vijeća Europe, tri projekta su rezultirala opsežnim skupom analiza, strategija, standarda i alata za reformu visokog obrazovanja, specifično prilagođenih kontekstu BiH. Projekti su doprinijeli podizanju razine stručnih znanja o bolonjskom procesu unutar akademske zajednice, među vlastima i drugim akterima.
Piše: I. Marić / dnevni-list.ba
Vezani članci