Još uvijek nije poznato kad će BiH ugasiti analogni signal
Iako je rok za prelazak s analognog na digitalno emitiranje RTV signala bio lipanj 2015. godine, kada je u svim europskim zemljama završeno analogno emitiranje, ni danas nije poznato kada bi to se moglo dogoditi u BiH, rečeno je na posljednjoj sjednici Povjerenstva za promet i veze Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, javlja Srna.
Tajnik Ministarstva prometa i veza Igor Pejić informirao je članove Povjerenstva da Ministarstvo provodi aktivnosti u sklopu druge faze digitalizacije, ali da ne može utjecati na njihovu dinamiku, jer su u taj proces uključene i druge institucije. Kao poseban problem naveo je žalbe sudionika na natječajima za digitalizaciju i njihovo rješavanje u Uredu za žalbe BiH, čija je rješenja Ministarstvo prometa i veza je dužno ispoštovati.
"Ministarstvo trenutno postupa po rješenju Ureda za žalbe i brzo će te aktivnosti biti provedene", rekao je Pejić. Direktor Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH Predrag Kovač podsjetio je da se već neko vrijeme, u okviru prve faze digitalizacije u BiH, digitalni signal emitira na tri područja - Banja Luka, Sarajevo i Mostar.
"Po odluci Vijeća ministara, javni emiteri, odnosno Odbor Javnog RTV sustava trebalo je formirati tijelo koje će upravljati opremom za digitalizaciju koju je Vijeće ministara dodijelio javnim emiterima i RAK-u poslati na usuglašavanje cjenovnik korištenja opreme za komercijalne televizije", rekao je Kovač.
Prema njegovim riječima, prošlo je više od godinu dana kako ta odluka Vijeća ministara nije ispoštovana i kako javni servisi nisu učinili ništa na formiranju tijela za upravljanje opremom za digitalizaciju.
Navodeći da je u tijeku druga faza digitalizacije, Kovač je rekao da je Strategijom za digitalizaciju predviđeno da RAK najmanje šest mjeseci prije ukidanja analognog emitiranja u BiH raspiše javni poziv za dodjelu multipleksa C, što predstavlja treću fazu digitalizacije.
"RAK priprema dozvolu za operatera za multipleks C i javni poziv", precizirao je Kovač i dodao da je jedna od mogućnosti da tri telekom operatera u BiH postanu operateri multipleksa C jer bi to mogli najbrže uraditi.
Direktor RAK-a smatra da je za digitalizaciju u BiH ključna odluka Vijeća ministara odnosno Parlamentarne skupštine o datumu gašenja analognog signala. Kao krajnji datum za prestanak analognog emitiranja u BiH Kovač predlaže 17. lipanj ove godine, jer bi to bilo tri godine nakon datuma kada su sve zemlje u Europi prestale emitirati analogni signal.
"Tad bi imali situaciju da više nema analognog emitiranja, zbog čega bi svi sudionici u ovom procesu, prije svega javni servisi, bili motivirani da se ovaj problem adekvatno riješi", ocijenio je Kovač. Za 6. ožujak je najavio sastanak u Vanjskotrgovinskoj komori BiH predstavnika RAK-a i komercijalnih televizija, te dodao da će o rezultatima tog sastanka biti informirano nadležno povjerenstvo zastupničkog doma parlamenta BiH.
Zbog nezadovoljstva činjenicom da još nisu u mogućnosti preći na digitalno emitiranje, 11. veljače pet TV stanica u BiH - Hajat, OBN, TV1, BN i Pink BH prekinule su program na 30 minuta. Nakon što su sve europske zemlje, osim BiH, proces digitalizacije završile su 2015. godine, analogni signal televizija iz BiH ugušen je digitalnim signalom televizija susjednih zemalja i daleko je manjeg dometa nego ranije, odnosno manje ljudi ima priliku gledati njihov program.
Vezani članci