JELKA NIJE ODUSTALA - Sretna Nova 2022., popij šampanjac i trka po kasu
Pravilnik o fiskalnim sustavima u kojem je nametnuta obaveza da svi poslodavci u Federaciji BiH moraju nabaviti nove fiskalne uređaje nije prošao u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, no federalna ministrica financija Jelka Milićević ga je objavila u Službenim novinama. S izmjenama uređaja mora se krenuti već po novoj godini i od toga ministrica ni Vlada FBiH, unatoč brojnim reakcijama, kako poslodavaca, tako i oporbe, ne odustaju.
"Svi smo natjerani da budemo ponovno fiskalizirani, ali to nije način da se smanji siva ekonomija kako se tvrdi. To se tvrdilo i prilikom prve fiskalizacije. Ovim se to sigurno neće napraviti, već će se samo dodatno otjerati radno sposobno stanovništvo iz ove države. Mladi odlaze, tvrtke i obrti se zatvaraju i srlja se u propast", kaže za Hercegovina.info Tomislav Majić, predsjednik udruženja za poduzetništvo LiNK.
Gospodarstvenici u Republici Srpskoj će puno bolje proći.
"Ne želi se ići s najnovijim tehnologijama kako je radila Hrvatska, a što će raditi i Republika Srpska, nego se ponovno pravi premosnica s malo boljim aparatićima nego su bili ovi do sada. Oni idu s modelom digitalne transformacije. Radi se samo izmjena modela i aplikacije koji su beznačajani, i koji će iznositi nekih 100 maraka po uređaju, ovako će kod nas u Federaciji koštati do 1000 maraka".
U pitanju je samo veliki novac za tvrke blizu strankama.
"Sve se radi kako bi se uzeo novac, iz gospodarstva će se na taj način povući od 60 do 80 milijuna maraka. Za mene je to glupost nad glupostima. Asocijacija poslodavaca je konačno shvatila problem te su se i oni pobunili protiv toga. No, nikakve odgovore nisu dobili", kaže Majić te dodaje:
"Jasno je o čemu se tu radi, ali nije mi jasno kako se vlast može dati u ruke ministrici Miličević, koja postaje zakonodavac, da napravi pravilnik koji nije usvojen. Ona je kroz pravilnik napravila obvezu kompletnom gospodarskom sektoru. S druge strane govori kako će izvršiti subvenciju federalnim proračunom. Pa proračun punimo svi mi to su naši novci. Znači, uzima nam se 80 milijuna i kaže se kako će se subvencirati jedan dio koji se već uzeo kroz dosadašnje proračunske poreze i dobiti. To je jedna smiješna igra, a sve da bi se pogodovalo jednoj uskoj grupi ljudi, odnosno dvije tvrtke bliske stanci SDA u Sarajevu i dvije kod nas u Mostaru bliske HDZ-u. Novci su to vjerojatno za neke nove izbore i neke druge troškove".
Umjesto rasterećenja, Vlada donosi samo nove namete kaže Majić.
"Novalićeva Vlada sedam godina obećava da će rasteretiti davanja na rad, doprinose i poreze. Sedam godina samo pričaju, a svake godine izmisle pet ili šest novih izuma da građane i poslodavce dodatno opterete. Ono što je također paradoksalno, premijer Novalić, ministrica Miličević, Uprava za neizravno oporezivanje se hvale drastičnim povećanjem i izravnih i neizravnih poreza tijekom 2021. godine. Sve više uzimaju, a ništa nisu napravili. Pa mi za sedam godina nismo napravili kilometar autoceste. Zašto sada u vrijeme drastičnih povećanja cijena ne smanje akcize na gorivo kako bi spasili gospodarstvo".
Vlast nemamo, nego uzimače novca.
"Zaključak je da bi način po kojem radi Hrvatska i sada RS. Na taj način bi se lakše moglo sve kontrolirati i praktički bi se tehnološki priključili Europi. Vi praktički s mobitela možete isprintati račun koji je automatski zabilježen u centrali Porezne uprave i nema nikakvih prijevara. Oni se vode tvrdnjom kako se uvečer poništava pola prometa. Jednostavno pošalji inspekciju onome tko to radi, a ne sve 'gurati' 80 milijuna maraka 'na glavu'. Zatvori one koji čine prekršaja i varaju. Ne mogu svi ispaštati radi određenog postotka ljudi. To je samo dokaz da mi nemamo vlast, već uzimače novca", zaključio je Majić.
Vezani članci