IZASLANIK AMERIČKE VLADE O BiH 'Pratimo situaciju i nećemo stajati skrštenih ruku'

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

"Washington vodi kontinuiranu politiku prema zapadnom Balkanu u protekla tri desetljeća i očekujem da će tako i ostati", rekao je za Hinu izaslanik američke vlade za tu regiju Alexander Kasanof, dva tjedna nakon što je na predsjedničkim izborima pobijedio Donald Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasanof je na toj funkciji zamijenio Gabriela Escobara čiji je mandat istekao krajem svibnja. Hoće li na njoj ostati i nakon 20. siječnja, kad na vlast stupa vlada Donalda Trumpa, Kasanof nije htio nagađati, no istaknuo je da će nastaviti raditi do zadnjeg dana kako bi regija napredovala po svim aspektima i kako bi svom mogućem nasljedniku ostavio što bolju situaciju.

"Htio bih naglasiti da postoji snažan kontinuitet u našoj politici prema Balkanu u zadnjih 30 godina. Očekujem da će se taj kontinuitet, oko temeljnih ciljeva koje imamo za ovu regiju, i nastaviti", rekao je zamjenik pomoćnika državnog tajnika za Europu, odgovoran za Balkan i javnu diplomaciju. 

"Rat u Ukrajini je ključan trenutak za europsku sigurnost"

Kasanof, iskusni diplomat s ranijim angažmanima u Irskoj, Turkmenistanu, Čileu i Ukrajini, u Zagrebu je boravio kako bi "izrazio duboko zadovoljstvo Washingtona snažnim bilateralnim odnosima s Hrvatskom", zemljom koja je regionalna predvodnica.  

Kasanof je bio u američkom veleposlanstvu u Kijevu u vremenu revolucije znane kao Euromajdan, radeći ondje kao politički savjetnik. Rat u Ukrajini smatra "ključnim trenutkom za europsku sigurnost” i dodaje da zabrinjava to što je Rusija svojom agresijom već ugrozila međunarodno pravo i poredak. 

Kazao je da je Washington zabrinut i zbog ruskog utjecaja na regiju, stoga radi sa zemljama zapadnog Balkana kako bi spriječile dezinformacije. Smatra da je ruski utjecaj "jednako podmukao" u svim zemljama regije, ali i svugdje u svijetu pa države moraju ostati "budne". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cilj je da se regija udalji od nasljeđa ratova devedesetih"

Kasanof je naglasio da Washington trenutno vidi "stvarnu mogućnost" značajnog napretka država zapadnog Balkana na putu euroatlantskih integracija. Izdvojio je šest milijardi eura vrijedan plan rasta EU za regiju, koji se uvjetuje provedbom reformi, jer on može značajno doprinijeti tim zemljama i "njihovi stanovnici ga mogu osjetiti". 

Američki dužnosnik, međutim, upozorava da "to nije razdoblje koje će trajati zauvijek" te se stoga mora iskoristiti sadašnji povoljan trenutak. "Ovdje je cilj u konačnici osigurati da se regija udalji od nasljeđa ratova devedesetih i doista uspije okrenuti stranicu od zala etnonacionalizma", naglasio je Kasanof. 

Prate situaciju u BiH

Po pitanju Bosne i Hercegovine Kasanof je istaknuo da je glavni cilj SAD-a jačati suverenitet, teritorijalni integritet i multinacionalni karakter te zemlje.

Washington će protiv onih koji "rade suprotno tim ciljevima", otvoreno zagovaraju odcjepljenje i zanemaruju Daytonski sporazum "iskoristiti sve dostupne alate, uključujući sankcije", rekao je izaslanik, govoreći o srpskom članu predsjedništva Miloradu Dodiku. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nećemo stajati skrštenih ruku", poručio je Amerikanac i dodao da Washington pomno prati situaciju. Dodikova politika nije štetna samo za sigurnost BiH nego i za stanovnike Republike Srpske jer se njome blokiraju reforme potrebne da bi se zemlji oslobodila sredstva iz europskog plana rasta koja bi prvenstveno koristila tamošnjim ljudima. 

"On u praksi blokira pomoć koja bi mogla ići ljudima u RS. To nije samo jako pogrešno nego je i opasan put", naveo je. Kasanof je rekao da SAD smatra da je Srbiji europska integracija prirodna te da Washington Beogradu daje jasno do znanja oko čega je zabrinut na tom putu, ukazujući mu prednosti povezivanja s Europom i naglašavajući područja gdje Rusija svojim djelovanjem šteti toj zemlji. 

Vezani članci