IVANICA Naselje iznad Dubrovnika ima oko 70 bazena, a vodoopskrba unatoč projektu s Trebinjem nije riješena
S porastom turizma u Dubrovniku, postalo je gotovo nemoguće pronaći smještaj u samom gradu pa se mnogi odlučuju za Ivanicu, naselje u BiH, vrlo blizu Dubrovnika, koje nema riješeno pitanje vodoopskrbe niti odvodnje otpadnih voda.
Ivanica se nalazi neposredno uz granicu s Hrvatskom, samo šest kilometara od Dubrovnika, a zimi broji oko 400, dok ljeti broj stanovnika može doseći i 1000. Unatoč tome, ključna pitanja poput vodoopskrbe i odvodnje otpadnih voda još uvijek nisu riješena. Iako je prije pet godina potpisan ugovor između općine Ravno s bosanske strane i dubrovačkih vlasti, uključujući vodovode i Hrvatske vode, napredak u rješavanju ovih problema je spor.
“Na prostoru općine Ravno, uz prethodnu pripremu prostorno-planske dokumentacije, izvode se radovi na vodoopskrbnoj mreži u gravitacijskom dijelu naselja. Prethodno je izgrađen cjevovod od same granice do buduće vodospreme“, izjavio je za HRT Andrija Šimunović, načelnik općine Ravno.
Aleksandar u Ivanici živi tijekom cijele godine. Za hercegovina.info kaže kako je situacija s vodovodom katastrofalna.
"Dubrovnik je vodovod i kanalizaciju imao 1438. godine. Mi smo udaljeni svega par kilometara, a ni 600 godina kasnije nemamo vodovoda", kaže on.
U svibnju 2023. Trebinje i Ravno krenuli su u zajednički projekt „Izgradnja vodovodnog sustava Trebinje-Ivanica“.
Sporazumom su definirani opći uvjeti za realizaciju projekta, te prava i obveze koje će obje strane preuzeti prilikom realizacije.
Kako je u dokumentu navedeno, strane su suglasne da radove u projektu financiraju zajednički tako što će svatko biti odgovoran za realizaciju dijela radova na svome teritoriju.
Potpisnici sporazuma tada su ocijenili su da je ovo važan projekt kojim će se adekvatno riješiti pitanje vodoopskrbe naselja Ivanica, ali i okolnih sela.
Aleksandar pak tvrdi da ovaj projekt nije urađen po pravilima struke: "U to je uložen ogroman novac, firme bliske SNSD-u su dobile posao. Trebinje je izdvojio oko 800.000 maraka, a uradili su 4,7 KM vodovoda. Kad ga završe, bez gradnje velikog rezervoara u Trebinju, Ivanica neće dobit vodu, a to je rekao i načelnik Šimunović koji nam je rekao da će Ivanica dobiti vodu samo da se mogu točiti cisterne na dva punkta, ali nećemo dobiti vodu u kuće", ogorčen je on.
Ivanica je nikla kao luksuzno naselje s pogledom na Dubrovnik i prema procjeni našeg sugovornika, oko 70 kuća ima bazene.
"Ja tu živim cijelu godinu i imamo čatrnju i molimo se Bogu da padne kiša da je napuni. Ako ne padne, kubik vode plaćamo 12,5 maraka, ja mislim da je to najskuplji kubik u BiH", govori on.
Postoji opasnost da otpadne vode iz Ivanice završe u Župi Dubrovačkoj ili u izvoru rijeke Omble
Ivanica, koja je udaljena manje od 10 kilometara od dubrovačkih zidina, neprestano raste jer tamo se grade i nove obiteljske kuće, ali i kuće za odmor. Međutim, problem s odvodnjom otpadnih voda postaje sve ozbiljniji. Postoji opasnost da te vode završe u Župi Dubrovačkoj ili, što je još veća prijetnja, na izvoru rijeke Omble. Prvi korak u rješavanju ovog problema bit će izmjena prostornog plana.
“Zato smo u izmjenama i dopunama prostornog plana koje sada radimo unijeli te izmjene. To će biti usvojeno negdje do polovice iduće godine, tako da projekt može ići dalje. Naš uvjet je bio da se uz vodoopskrbu rješava i odvodnja, da se paralelno radi“, rekao je dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić.
Aleksandar kaže kako je već najavljen i novi projekt s Dubrovnikom, a ovaj projekt će proglasiti protupožarnim vodovodom. "Drugi vodovod planiraju graditi iz pravca Dubrovnika, a Dubrovčani neće dati vodovod dok se ne riješi kanalizacija na Ivanici koja se slijeva dolje njima", objašnjava on za Hercegovina.info.
“Vodovod Dubrovnik već ima praktično izgrađen svoj sustav do graničnog prijelaza, i to nije nešto što bi trebalo trajati godinama. Dakle, jednostavno, ako bi se s njihove strane raspisala javna nabava koja ne bi predugo trajala i ako bi dobili dobrog izvođača, taj postupak bi mogao ići znatno brže“, kazao je za HRT Lukša Matušić, predsjednik Uprave Vodovoda Dubrovnik.
Iz Hrvatskih voda očekuju da će u narednih šest mjeseci biti dovršena izrada projektne dokumentacije, kao i da će biti ishođene potrebne lokacijske i građevinske dozvole, nakon čega će započeti građevinski radovi.
Vezani članci