HRS TRAŽI HITNE PROMJENE U OBRAZOVANJU Djeca funkcionalno nepismena, profesori potplaćeni, škole pune politički podobnih
Hrvatska republikanska stranka (HRS) održala je tiskovnu konferenciju na kojoj su zastupnici izrazili nezadovoljstvo stanjem u obrazovanju i radom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije. Naglasili su kako Vlada ignorira zaključke Skupštine te upozorili na ozbiljne probleme u sustavu obrazovanja, od osnovnih i srednjih škola do visokog obrazovanja.
"Vlada ne poštuje zaključke Skupštine"
Zastupnik Mirko Vasilj podsjetio je na zaključke Skupštine HNŽ-a donesene 23. prosinca 2024. godine, kojima je Vlada dobila rok od 10 dana za dostavu informacija i programa mjera o stanju u školstvu, a Kolegij Skupštine bio je obvezan odmah sazvati tematsku sjednicu po tom pitanju. Vladi je također dan rok od 30 dana da dostavi informacije o stanju na Sveučilištu.
"Prošlo je više od dva tjedna od isteka rokova, a mi kao zastupnici nismo dobili nikakve informacije ni programe mjera. Ne znamo je li Kolegij Skupštine uopće zaprimio te materijale. Što Vlada time poručuje? Je li zaključak Skupštine, kao najvećeg zakonodavnog tijela, za njih neobvezujući?" upitao je Vasilj.
Istaknuo je kako je cilj bio hitno sazivanje tematske sjednice o stanju u obrazovanju. "S ovog mjesta ponovno apeliramo na Kolegij Skupštine da odmah sazove sjednicu, bez obzira na to jesmo li dobili materijale od Vlade ili ne. Vrijeme za čekanje odavno je isteklo."
Vasilj je također osudio situaciju u kojoj su prosvjetni djelatnici, naoružani samo kišobranima, tijekom nedavnog prosvjeda ispred Skupštine bili suočeni s policijskim odredima. "To je bilo poniženje i za prosvjetne djelatnike i za policajce koji su rekli da je to jedan od najneugodnijih zadataka koje su morali obaviti."
"Obrazovanje je najzapuštenija oblast društva"
Zastupnica Vesna Šunjić istaknula je niz problema u obrazovnom sustavu. "Djeca u osnovnim školama rade prema zastarjelim planovima i programima. Obrazovni proces nije usmjeren na ishode; djeca se ne potiču na kritičko razmišljanje i uče bez razumijevanja. Nažalost, većina naše djece je funkcionalno nepismena. Darovita djeca ostaju neprepoznata, a dopunska nastava za djecu s poteškoćama gotovo ne postoji."
Šunjić je upozorila da škole već 14 godina nisu imale sustavne zdravstvene preglede djelatnika, zbog čega neki rade iako nisu zdravstveno sposobni. "Na Sveučilištu, profesori su najpotplaćeniji u državi, a njihova primanja su poražavajuće niska zbog neriješenog sustava financiranja."
Kritizirala je i izostanak nadzora u školama koje rade prema hrvatskom nastavnom planu i programu, što onemogućava napredovanje kvalitetnih profesora. "Škole su postale igraonica za stranačko zapošljavanje, a nepostojanje pravilnika o bodovanju omogućava politički motivirane odluke pri zapošljavanju."
Šunjić je naglasila da će, ako Vlada ne reagira u roku od 7 do 10 dana, HRS predložiti vlastite zakone o obrazovanju. "Zakoni o obrazovanju od predškolskog do visokog već desetljećima čekaju na donošenje. Ako vladajuće strukture nisu spremne na djelovanje, mi ćemo preuzeti inicijativu."
"Preuzimanje osnivačkih prava za stabilnost Sveučilišta"
Zastupnik iz ŽZH, Tomislav Bandić, najavio je inicijativu kojom će predložiti da općine, gradovi i županije preuzmu dio osnivačkih prava nad Sveučilištem u Mostaru. "Situacija na Sveučilištu nije dobra – djelatnici se žale na niska primanja i loše uvjete rada, a studenti plaćaju najviše školarine u državi."
Bandić je kritizirao povezanost Sveučilišta s političkim strankama. "Ako predstavnici Sveučilišta sudjeluju u političkim kampanjama i ako se dodjeljuju priznanja političkim dužnosnicima, to ugrožava ugled ustanove. Stabilno financiranje jedini je način da Sveučilište postane intelektualna perjanica društva, što ono sada, nažalost, nije."
Vezani članci