FBiH dobiva Agenciju za upravljanje oduzetom imovinom

Vidi originalni članak

Prema zakonskim odredbama, za direktora agencije, čije će sjedište biti u Sarajevu, imenuje se nestranačka, kompetentna osoba na mandat od pet godina i to putem javnog natječaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Natječaj za direktora federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom je u tijeku, te će se ovaj tjedan sastati povjerenstvo koja treba odrediti literaturu i pitanja za stručni ispit, kazao je Feni direktor Agencije za državnu službu FBiH Sead Maslo. Nakon imenovanja direktora, koji će donijeti pravilnik o unutarnjoj organizaciji, znat će se, kako kaže federalni ministar pravde Zoran Mikulić, broj zaposlenih, te izvršiti registracija agencije na sudu.

Sredstva potrebna za rad agencije osiguravaju se u proračunu FBiH, ili iz drugih izvora, a sve državne i druge institucije javne službe i organizacije obvezne su pružiti pomoć u njenom radu.

- Za te namjene povećana je tekuća proračunska rezerva za 2.500.000 KM. Agencija bi po svojoj prirodi trebala imati prihode, a ne rashode. Naprimjer u prvoj godini djelovanja ovakva agencija u Srbiji je ostvarila prihoda državi oko 250.000.000 eura, rekao je Mikulić. Na taj način, tvrdi, nema nikakvih smetnji u vezi s početkom primjene Zakona, koja treba početi 11. ožujka.

Govoreći o nadležnosti agencije, ističe, kako ona samo upravlja, skladišti i prodaje imovinu koja je trajno oduzeta. Dakle, sud je taj koji odlučuje koja će se imovina oduzeti bilo privremeno ili trajno.

Djelovanjem agencije značajno će se olakšati rad pravosudnim organima, jer će agencija biti servis sudovima u FBiH u provođenju postupaka za privremeno i trajno oduzimanje imovine, čuvanje takve imovine, javnu prodaju oduzete imovine i druge poslove koji su zakonom stavljeni u nadležnost ovoj agenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Smatramo i da će rezultati primjene ovog zakona vrlo brzo biti prepoznati u vidu broja slučajeva u kojima je oduzeta kriminalno stečena imovina, i vrijednosti novca koji je uplaćen u proračun Federacije BiH nakon oduzimanja i prodaje takve imovine, kazao je federalni ministar pravde Zoran Mikulić.

Donošenjem Zakona ispunjen je jedan od vrlo važnih uvjeta na putu BiH ka članstvu u Europskoj uniji s obzirom da je nepostojanje odgovarajućeg zakonskog okvira i institucija za upravljanje oduzetom imovinom Europska komisija redovito isticala kao veliki nedostatak u svojim izvješćima o napretku BiH i ispunjavanju EU standarda u oblasti vladavine prava.

S toga je, kako je potvrdio za Fenu glasnogovornik Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Andy McGuffie, Delegacija EU u BiH spremna podržati BiH u naporima na jačanju kapaciteta u području zapljene i upravljanja imovinom.
Pozdravlja usvajanje i stupanje na snagu Zakona o oduzimanju i upravljanju nelegalno stečenom imovinom.

- Očekujemo da ostale razine vlasti u BiH nastave aktivnosti na usvajanju slične legislative, što bi trebalo dovesti do stvaranja usklađenog pravnog okvira u državi da bi se efikasno radilo na rješavanju problema nelegalno stečene imovine. To bi, također, poboljšalo kapacitete i napore u borbi sa slučajevima teškog i organiziranog kriminala, istaknuo je McGuffie.

Ovo je najvažniji antikorupcijski zakonski propis, jer su prvi put u Federaciji BiH stvorene pravne, institucionalne i organizacijske pretpostavke za sveobuhvatno oduzimanje svakog oblika imovine od onih koji su stekli imovinsku korist iz kaznenih djela.

Zakonom se omogućava oduzimanje kriminalno stečene imovine, ne samo od onih koji su počinili kazneno djelo i stekli imovinsku korist nego i tzv. "povezanih osoba" na koje je takva imovina prenesena radi prikrivanja i onemogućavanja oduzimanja. RS ovaj zakon ima već dvije godine.

Fena

Vezani članci