DUGOROČNA PROGNOZA ZA HERCEGOVINU Hladna fronta dolazi u nedjelju navečer i označava kraj babljeg ljeta
Nakon što je prošlo 20-ak dana od posljednje kiše u Hercegovini, na prognostičkim modelima se konačno "kuha" jača promjena vremena, koja će označiti ne samo prekid sušnog razdoblja (koji traje skoro mjesec i pol), nego i kraj ljetnim temperaturama s kojima se družimo posljednjih gotovo punih 5 mjeseci, za portal Hercegovina.info piše Hercegovina Meteo.
Kada smo već kod ljeta, možemo se pohvaliti kako je bilo nešto aktivnije u odnosu na posljednjih nekoliko godina. Pravilo je to bilo da smo otprilike na početku svakog mjeseca imali po jednu hladnu frontu, koja bi prekidala toplinske valove samo prolazno.
Ljeto je bilo dugo i toplo, ali i ispresijecano olujama
Lovci na oluje također su imali nešto intenzivnijeg posla, što prošlih godina, kako napominjemo i nije bio slučaj. Sezona nevremena tako je bila otvorena otprilike već od sredine travnja, točnije od 18.04. i to na području Čitluka, točnije Dobrog Sela, gdje je zabilježena veća količina tuče uz značajne štete u poljoprivednim kulturama.
Nevremena su se posebno nastavila od posljednjeg dana klimatološkog proljeća i početkom lipnja, kada je u par navrata bilo izraženijih olujnih nevremena uz veće količine oborina, zbog kojih je došlo do lokalne pojave urbanih poplava, posebno u Mostaru i Ljubuškom.
Tu je svakako vrijedno spomena i nevrijeme od 01.07. kada je Neumu donijelo količinu oborine što u prosjeku padne tijekom cijelog srpnja i kolovoza zajedno. Ne smijemo zaboraviti ni ono superćelijsko 19.07. iznad sjeverne Hercegovine, osobito u dijelovima Prozor-Rame, koja je najviše pretpjela štete. Kao zanimljivost ćemo podsjetiti kako ga i nijedan prognostički model tada nije predvidio.
Prava jesen tek u drugoj polovici Listopada
Sada nam nakon dugotrajnog razdoblja iznadprosječnih temperatura i dugog Babljeg ljeta konačno stiže promjena vremena, koja će zapravo biti i prekretnica godišnjeg doba između ljeta i jeseni (naravno, u vremenskom smislu).
Promjenu vremena će najprije uzrokovati hladna fronta jake ciklone na sjeveru Europe. Ona će omogućiti spuštanje nešto veće količine hladnijeg zraka u većem dijelu Europe. Do naših krajeva stiže kasno navečer u nedjelju, te tijekom prvog dijela ponedjeljka, prvo u sjevernim dijelovima Hercegovine, a zatim ubrzo i u ostatku.
Koliko će zahladiti, najbolje govore proračuni ECMWF prognostičkog modela da će se temperature zraka u najtoplijem dijelu ponedjeljka kretati od 12°C na sjeveroistoku, pa do 18 ili 19°C na jugu Hercegovine. Obzirom da hladna fronta neće biti nešto bogata oborinama, uglavnom će pasti između 5 i 10 mm, lokalno moguće i 10 do 15 mm.
Temperature u prosjeku za ovo doba godine
S tom promjenom vremena ćemo ući u nestabilniju, drugu polovicu listopada, koju će često obilježiti kiša (lokalno i obilnija) i temperature zraka oko ili ispod prosjeka za doba godine, što se jasno može uočiti i sa ensi GFS prognostičkog modela, u prilogu je dat za Mostar (temperature zraka se odnose na plohu od 850 hPa, ili 1500 m.n.v.).
Crvena linija predstavlja (više)godišnji prosjek, dok šarene linije prognoziranu temperaturu iz 50 različitih izračuna. A crna linija pak označava prosjek iz tih 50 različitih izračuna. Isto je i s oborinama (u dnu slike).
Prema većini prognostičkih modela, do kraja sljedećeg tjedna može pasti između 50 i 120, lokalno i do 150 mm.
Jedno je sigurno, jesen nam uskoro konačno stiže i vremenski. Uživajte u njezinim čarima!
Vezani članci