DRŽAVNA IMOVINA Autoceste FBiH nisu riješile imovinsko-pravne odnose, a zatražili dozvolu za sječu šume

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Ako je suditi prema informacijama iz institucija Tuzlanskog kantona, koje je objavio portal Fokus.ba, Javno poduzeće Autoceste FBiH u projekt izgradnje autoceste Tuzla – Orašje krenulo je “grlom u jagode”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Autoceste FBiH zatražile su od Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Tuzlanskog kantona dozvolu za sječu šume, odnosno za promjenu namjene šumskog zemljišta u građevinsko, kako bi se omogućila izgradnja dionice autoceste na relaciji Tuzla – Maoča.

Zanemarivanje zakonskih ograničenja

Međutim, zanemarene su odluke visokog predstavnika (OHR-a), Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, presude Ustavnog suda BiH te drugi propisi unutar Federacije BiH. Ministarstvo je u svom službenom odgovoru za Fokus istaknulo kako pravo na promjenu namjene šumskog zemljišta imaju samo vlasnici, koncesionari i druga ovlaštena lica. Prema Zakonu o šumama, šume i šumsko zemljište u državnom vlasništvu podliježu posebnim pravilima.

"Zahtjev za sječu šume može podnijeti vlasnik privatne šume, koncesionar ili drugo ovlašteno lice, u skladu s odredbama ovog zakona. Uvidom u dostavljeni zahtjev i priloženu dokumentaciju, Ministarstvo je utvrdilo da Javno poduzeće Autoceste FBiH nije evidentirano kao vlasnik parcela", navodi se u aktu koji je potpisao ministar Fedahija Ahmetović.

Odluke Ustavnog suda BiH

Ministarstvo je podsjetilo na odluke Ustavnog suda BiH, prema kojima su rijeke, šume i šumsko zemljište definirani kao državna imovina. Članak 2. Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom jasno propisuje da državnom imovinom može raspolagati isključivo država Bosna i Hercegovina, u skladu sa zakonom. Ustavni sud također je istaknuo da ne postoji zakon na razini BiH koji bi regulirao ovlast entiteta da mijenja namjenu državnog šumskog zemljišta.

Problemi u procesu

Kantonalno ministarstvo je u odgovoru za Fokus navelo kako je utvrđeno da Autoceste FBiH nisu ni pokrenule postupak izdavanja urbanističke suglasnosti, što je preduvjet za pokretanje procedure promjene namjene poljoprivrednog zemljišta. Drugim riječima, Autoceste nisu riješile imovinsko-pravne odnose, a već su zatražile dozvolu za sječu šume – državne imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastoj projekta

Podsjetimo, projekt izgradnje autoceste Tuzla – Orašje, nakon više od dva desetljeća obećanja, već na početku nailazi na ozbiljne prepreke. Rok za završetak glavnog projekta postavljen je na siječanj 2025. godine, no sve upućuje na to da će taj rok biti probijen. Iz Autocesta FBiH potvrdili su da su rokovi za završetak projektiranja već nekoliko puta produžavani zbog dodatnih zahtjeva, uključujući izradu elaborata o prelasku preko eksploatacijskih polja rudnika Kreka i nemogućnosti pristupa određenim parcelama za geološka istraživanja.

Zanimljivo je da je idejni projekt završen još 2008. godine, no Prostornim planom Brčko distrikta u međuvremenu je u potpunosti promijenjena trasa autoceste. Ugovor za izradu Glavnog projekta potpisan je u svibnju 2022. godine s rokom od 15 mjeseci, no naknadnim aneksima rok je produžen do svibnja 2024. godine. Do ožujka ove godine Autoceste FBiH bile su primorane platiti ukupno 2.388.413 KM za čak 11 “privremenih situacija”.

Vezani članci