Dom naroda usvojio je HDZ-ov prijedlog izbornog zakona

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Zastupnici Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojili su HDZ-ov prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjene i dopune Zakona je podržalo sedam zastupnika, šest je bilo protiv, dok je jedan zastupnik bio suzdržan. Da bi izmjene i dopune ovog zakona stupile na snagu, potrebno je da ih usvoji i Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine.

"Šanse da se to dogodi su veoma male budući na to da je HDZ-u potrebno minimalno 22 glasa opće većine, s tim da u tom zbroju mora biti barem deset glasova iz Federacije Bosne i Hercegovine i minimalno pet glasova iz entiteta RS. Trenutna konstelacija političkih snaga ne ukazuje da će HDZ imati takvu podršku", piše Klix.

Samostalni zastupnik Zlatko Miletić smatra da se ovim prijedlogom Hrvati delegitimiraju u dijelovima Bosne i Hercegovine tamo gdje nisu većina. Zastupnica iz HDZ-a Marina Pendeš mu je replicirala, poručivši da se njime štiti legitimitet Hrvata u područjima gdje to nije bio slučaj.

Jedan od zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda i predsjednik SDA Bakir Izetbegović je izjavio da prijedlog nije u skladu s onim što su čelnici političkih stranaka 12. lipnja dogovorili u Bruxellesu.

Predsjedavajući Doma naroda i predsjednik HDZ-a Dragan Čović je odgovorio Izetbegoviću.

"Točno da je Izetbegović bio u Briselu, ali je točno da tamo nije usvojen bilo kakav zaključak, niti je bilo šta usuglašeno. I da jest, tamo piše da će se izmjenama zakona pristupiti odmah ili najkasnije šest mjeseci kasnije", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnik SDP-a Denis Bećirović je obrazložio zašto smatra da je ovaj prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona neprihvatljiv.

"Prva karakteristika ovog prijedloga jest da je ovo suštinski gledano beskoristan prijedlog koji neće rezultirati nikakvim efektom. Svi jako dobro znaju da, ako prođe u Domu naroda, neće proći u Zastupničkom domu. Čemu onda prijedlog. Drugo, HDZ je ovim prijedlogom inagurirao i pokazao kako izgleda koncept preglasavanja. Ovo je trebao biti usuglašen prijedlog bar onih koji čine parlamentarnu većinu. Poruka HDZ-a je: 'Tamo gdje imamo šansu rado ćemo preglasati druge'. Treća stvar jest antiustavnost. Nije se vodilo računa da Bosna i Hercegovina ima Euorpsku konvenciju o ljudskim pravima. Prijedlogom bi se uvela nova asimetričnost u Bosni i Herceogovini, što bi izazvalo dodatne probleme. Ovaj prijedlog ne znači ništa", zaključio je Bećirović.

Zastupnik SNSD-a Nikola Špirić, koji je također zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine, je bio među onima kojima će se osigurati, kako je izjavio, legitimitet hrvatskog naroda.

Riječ je o prijedlogu koji je krajem travnja u parlamentarnu proceduru uputio Čović. Njime se tretira izbor članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, delegata Doma naroda i izbor članova Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ranije su zastupnici iz reda bošnjačkog naroda uložili veto na ovaj prijedlog. Ustavni sud Bosne i Hercegovine je kasnije, očitujući se po vetu, odlučio da Čovićev, odnosno HDZ-ov prijedlog nije štetan po nacionalne interese Bošnjaka.

Suština je da se njima osigura da isključivo Hrvati u Bosni i Hercegovini biraju člana Predsjedništva i zastupnici Doma naroda iz reda hrvatskog naroda te da Parlament Bosne i Hercegovine imenuje članove SIP-a.

Vezani članci