DODIK MOŽE PUTOVATI Suđenje zakazano za kraj siječnja
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 29. siječanj nastavak suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku za nepoštovanje odluka visokog predstavnika nakon što su izneseni nalazi vještaka o njegovom zdravstvenom stanju s različitim procjenama vremena potrebnog za oporavak.
Na statusnoj konferenciji izneseni su nalazi vještaka o sposobnosti Dodika da putuje na suđenje i sudjeluje u postupku nakon što je operiran 9. prosinca. Hirurg Haris Vranić smatra da je optuženi sposoban da dolazi na suđenje.
''Uobičajeni oporavak traje desetak dana. Nakon toga nema medicinske prepreke da nazoči suđenju'', rekao je Vranić, koji je iznio mišljenje na osnovu dostavljene medicinske dokumentacije, javlja Detektor.
Nelogičnosti u dokumentaciji
Objasnio je da se u vezi sa procjenom potrebnog oporavka konzultirao sa stručnim smjernicama i kolegama, te da stoji iza svog zaključka. Tužitelju Nedimu Ćosiću je kazao da je zahvat koji je obavljen nad Dodikom lakši po pacijenta i kirurga od klasičnog, te da nije bilo komplikacija. Napomenuo je da je u dokumentaciji iz klinike u Beogradu primijetio nelogičnost, jer se navodi da je primljen kao hitan slučaj, a da je operacija bila sutradan.
Branitelj Goran Bubić pitao je vještaka da li se negativno izjašnjavao o Dodiku na društvenim mrežama. Vranić je potvrdio da je ostavio jedan komentar na intervjuu u kojem je Dodik negativno govorio o jednom narodu, ali je rekao da komentar ne bi okarakterizirao ni kao negativan ni kao pozitivan. Vještak je kazao da nije radio zahvat kojem je podvrgnut Dodik. Obrana je u potpunosti prigovorila na nalaz.
''Smatram da je bilo etički da se vještak sam izuzme s obzirom da vidimo da je potvrdio… imao je ne samo negativan već neprijateljski stav prema mom branjeniku'', rekao je Bubić.
Sutkinja Sena Uzunović na početku je navela da je Obrana ranije tražila izuzeće vješaka Vranića, ali da je taj zahtev odbijen. Kazala je da je Obrana potom dostavila dodatnu medicinsku dokumentaciju te da je Sud odlučio da bude obavljeno timsko vještačenje od strane liječnika Opće bolnice “Abdulah Nakaš”.
Može putovati
Šestočlani tim predvođen kirurgom Samirom Čustovićem je, uz uvid u medicinsku dokumentaciju, obavio i pregled Dodika, te zaključio da će optuženi moći putovati na relaciji Banja Luka – Sarajevo šest tjedana nakon operativnog zahvata.
“To se uglavnom uklapa i u neke druge preporuke referentnih centara, četiri do šest tjedana”, kazao je Čustović. Dodao je da je tim donio procjenu, jer postoperativno stanje pacijenta nije bilo zadovoljavajuće, ali da smatra da je kritični dio oporavka prošao. Ostalih pet vještaka različitih specijalnosti – Mirza Biščević, Maja Banjin, Marina Juroš Zovko, Amir Ćehajić i Vesna Matić – potvrdilo je da ostaju kod zaključaka iz zajedničkog nalaza.
Tužitelja Ćosića zanimalo je koje su konkretno međunarodne klinike na koje se vještaci pozivaju, ali oni nisu mogli navesti njihove nazive. Čustović je Obrani potvrdio da obavlja zahvate poput onog kojem je podvrgnut Dodik. Branitelj Bubić je rekao da ne prigovara na timski nalaz vještaka.
Optužnica
Dodik je optužen s Milošem Lukićem, nekadašnjim vršiteljem dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banja Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, poduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Posljednje suđenje u ovom predmetu održano je 5. prosinca, a na pitanje suca da li će u nastavku tražiti ponovno izvođenje dokaza zbog proteka roka od 30 dana, Tužiteljstvo i Obrana drugooptuženog su se izjasnili da neće, dok je branitelj Bubić kazao da se prvo mora konzultirati s optuženim i članovima pravnog tima. -
Vezani članci