DESET RAZLOGA ZA SOLARE NA KROVU Američki profesor objasnio zašto su mali građanski solari korisniji od velikih
Izgradnja solarnih elektrana za prosumere, namijenjenih domovima, poduzećima i zajednicama, donosi brojne prednosti, navodi se u radu profesora inženjerstva sa Stanforda Marca Jacobsona, prenosi Solarno.net
Solarne elektrane za prosumere povezane su na mrežne distributivne vodove, izravno opslužuju zgrade i time minimiziraju potrebu za izgradnjom dodatnih dalekovoda. Distributivni vodovi povezani su s dalekovodima, što omogućuje da ovakvi solarni sustavi također mogu predavati svoju električnu energiju u prijenosni sustav. Dakle, podliježu istim tržišnim i mrežnim pravilima povezivanja kao i veliki fotonaponski sustavi.
Solarne elektrane za prosumere često se instaliraju na poslovnim objektima, zgradama, iznad parkirališta, na padinama, dvorištima i slobodnim parcelama koje izravno opslužuju zgrade. Svaki višak električne energije iz ovih sustava može se vratiti u mrežu, a ako sustav ne zadovolji 100% potražnje, energija se može povući iz mreže.
Jacobson je naveo deset razloga zašto solarne elektrane za prosumere koriste svima:
Tvrdnja da solarna energija prosumera smanjuje potražnju za električnom energijom i time povećava troškove širenjem fiksnih troškova prijenosa i distribucije na manji broj korisnika, poznata kao “promjena troškova”, zanemaruje stvarnost energetske tranzicije. Zgrade, transport i industrija elektrificiraju se, a istodobno će se potrebe za električnom energijom gotovo udvostručiti.
“Čak i ako 25 posto ukupne potražnje za električnom energijom podmire solarne elektrane za prosumere, ukupne potrebe za električnom energijom u mreži i dalje će se povećati za 50 posto u odnosu na danas”, rekao je Jacobson.
2. Solarne elektrane za prosumere ne zahtijevaju novo zemljište, već uglavnom koriste postojeće krovove na objektima. U nekoliko županija u Federaciji Bosne i Hercegovine za solarne elektrane na krovu nije potrebna urbanistička suglasnost niti građevinska dozvola, a još neke županije su na putu da usvoje slična rješenja.
3. Solarni sustavi za vlastite potrebe smanjuju potrebu za prijenosnim i distributivnim vodovima. Korisnici mreže trebaju prijenosne i distributivne vodove za 100 posto svoje potrošnje električne energije, dok solarne elektrane za prosumere trebaju dalekovode samo za dodatnu potražnju koju njihov solarni sustav ne zadovoljava.
4. Kada solarna elektrana za vlastite potrebe proizvodi više nego što zgrada troši, višak električne energije šalje se u mrežu. To pomaže izbjeći nestanke struje, osobito tijekom vrućih ljetnih dana u regijama u kojima se koristi klimatizacija.
5. Iskrice na dalekovodima često uzrokuju razorne šumske požare. Solarne elektrane za prosumere smanjuju učestalost takvih požara, istaknuo je Jacobson.
6. Dodatak solarnih sustava za vlastite potrebe smanjuje eksploataciju, preradu i sagorijevanje zagađujućih goriva (fosilna goriva i bioenergije) za proizvodnju električne energije u mreži, čime se podržava čišći okoliš.
7. Smanjenjem emisija stakleničkih plinova iz zagađujućih goriva solarne elektrane za prosumere smanjuju klimatsku štetu.
8. Solarne elektrane za prosumere mogu aplicirati za poticaje, što značajno skraćuje povrat investicije u usporedbi s komercijalnim solarnim elektranama.
9. Instalacija solarnih elektrana za prosumere stvara više radnih mjesta nego instalacija i puštanje u rad komercijalnih solarnih elektrana, što koristi cijeloj državi.
10. Budući da krovni PV sustavi apsorbiraju 20 do 26 posto sunčeve svjetlosti koja ih pogodi i pretvaraju svjetlost u električnu energiju, manje svjetla apsorbira zgrada, što ju hladi tijekom dana i smanjuje dnevne potrebe za klimatizacijom. Ovo hlađenje je najizraženije tijekom ljeta i dana, kada su cijene električne energije najviše.
Vezani članci