FOTO  DAN ŽENA U svijetu se počeo obilježavati prije 113 godina, a evo što smo danas zabilježili na ulicama Mostara

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Dan žena obilježava se danas, 8. ožujka, diljem svijeta. Na ulicama Mostara danas se mogu vidjeti brojni prodavači cvijeća, a cijene ovise o vrsti cvijeta. Karanfili pretežno koštaju 6 KM, a ruže 9 KM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Različito cvijeće u saksijama 20-25 KM, različito cvijeće u saksijama uz dodatak rafaela/ferrero rocher kuglica 35 KM.

U fotogaleriji pogledajte što je zabilježio naš fotoreporter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni dan žena je godišnji događaj kojim se slave postignuća žena i potiče napredak u pravima. Ima korijene u američkim socijalističkim i radničkim pokretima s početka 20. stoljeća, posebice dok su se žene borile za bolje radne uvjete i pravo glasa.

Prvo zabilježeno slavlje bilo je 1911. u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj kada se više od milijun ljudi okupilo kako bi podržalo prava žena. Od tada je događaj rastao ne samo u veličini već i u svom opsegu. Fokus je proširen na pitanja u rasponu od nasilja nad ženama do jednakosti na radnom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se Dan žena slavi u svijetu?

Iako nijedna skupina nema vlasništvo nad događajem, Ujedinjeni narodi često su na čelu proslava nakon što su službeno priznali Međunarodni dan žena 1977. Međutim, proslave diljem svijeta obično su decentralizirane, iako neke zemlje priznaju Dan žena kao državni praznik, uključujući Kinu, Rusiju i Ugandu.

U Rusiji se prodaja cvijeća navodno udvostručuje jer se ženama daruje cvijeće. U Kini žene dobivaju slobodan dan. A u Ugandi vladine agencije održavaju nacionalne proslave za žene. U Italiji se Međunarodni dan žena ili la Festa della Donna slavi darivanjem cvjetova mimoze. Podrijetlo ove tradicije nije jasno, ali se vjeruje da je započela u Rimu nakon Drugog svjetskog rata. U SAD-u je ožujak mjesec ženske povijesti. Predsjednički proglas koji se izdaje svake godine odaje počast postignućima američkih žena. U europskim i latinoameričkim zemljama 8. ožujka bio je dan okupljanja u znak podrške rodnoj ravnopravnosti i protiv nasilja nad ženama.

Prema podacima UN-a, 259 milijuna manje žena ima pristup internetu od muškaraca, a žene su uvelike nedovoljno zastupljene u karijerama u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici.

Dok ovogodišnja tema UN-a naglašava kako se borba za ravnopravnost spolova razvila u 21. stoljeću, proslave diljem svijeta također su usredotočene na dugotrajna pitanja, uključujući siromaštvo i nasilje.

Izvješće Svjetske zdravstvene organizacije iz 2021. pokazalo je da je gotovo jedna od tri žene u svijetu tijekom života izložena fizičkom ili seksualnom nasilju, što je problem koji je povezan s ekonomskim mogućnostima žena, pristupom spolnom odgoju i reproduktivnim pravima.

Međunarodni dan žena postao je datum kojim se slavi napredak žena u društvu, politici i gospodarstvu, dok politički korijeni dana znače organiziranje štrajkova i prosvjeda kako bi se podigla svijest o kontinuiranoj nejednakosti.

Vezani članci