CRVENA LISTA Tko su bh. državljani na Interpolovoj listi?

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Na stranicama Interpola već se godinama nalazi više od 10 državljana Bosne i Hercegovine koje je ova međunarodna organizacija kriminalističke policije stavila na tjeralice zbog terorizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki od njih već su davno nestali i nije poznato gdje se nalaze niti što se s njima dogodilo, prenose Nezavisne.

U džihad poveo cijelu obitelj

Na ovoj listi već se godinama nalazi ime i fotografija Fikreta Zukića (64). U obrazloženju se navodi da je na tjeralici zbog organiziranja terorističke skupine, a u vezi s kaznenim djelom terorizma.

U džihad je, prema ranijim tvrdnjama, poveo cijelu obitelj koja se u Siriji priključila terorističkim skupinama. Zukić je, prema dostupnim informacijama, živio u vehabijskom uporištu Gornjoj Maoči, a potom otišao u Siriju.

Prema dostupnim saznanjima, uhićen je u akciji "Damask" 2014. godine, ali je pušten na slobodu te je u Siriju otišao 2016. godine. Bio je pripadnik, dodaje se, radikalnog vehabijskog pokreta i često je posjećivao vehabijsku zajednicu u Gornjoj Maoči.

Na crvenoj tjeralici "društvo" mu pravi Edin Muftić (50) iz Gradačca, kojeg se tereti za vrbovanje za terorističke aktivnosti, odnosno za financiranje terorizma i organiziranje terorističke skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tridesetšestogodišnji Salem Hasić također se nalazi na ozloglašenoj listi. Na tjeralici je još od 2019. godine. On je, prema dostupnim saznanjima, poznat obavještajnim službama, ali i međunarodnim policijskim agencijama. Tereti ga se za organiziranje terorističke skupine, odnosno pridruživanje stranim paravojnim formacijama.

Interpol je, na zahtjev vlasti BiH, 2017. godine raspisao međunarodnu tjeralicu i za Amirom Džinićem (51) zbog povezanosti s terorističkom organizacijom Islamska država (IS). On je, kako je ranije objavljeno, još 2013. godine otputovao u Siriju i sa sobom poveo suprugu i devetero djece.

Na tjeralici je i ime Sulejmana Mešanovića (37). Mešanović je, kako je ranije objavljeno, jedan od osnivača paradžemata u Gradačcu, a navodno je promijenio i ime.

Muradif Hamzabegović (64) također je na ovoj listi. Kako su "Nezavisne novine" ranije objavile, pozivajući se na dostupna saznanja, on je još u svibnju 2012. osuđen pred Sudom BiH na šest godina zatvora i novčanu kaznu od 20.000 KM zbog krijumčarenja ljudi. Nedugo nakon toga, dodaje se, pobjegao je u Siriju, gdje se priključio Islamskoj državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planirao teroristički napad

Tu je i Alija Keserović (29) iz mjesta Trnovi kod Velike Kladuše, koji je itekako poznat bh. javnosti. Za njega je ranije objavljeno da je čuvao koze i ovce Huseina Bilala Bosnića, bivšeg vehabijskog lidera, pravomoćno osuđenog na sedam godina zatvora zbog poticanja na terorizam.

Na zahtjev pravosudnih institucija BiH Interpol je 2016. godine raspisao tjeralicu i za Senadom Hasanovićem (38). Hasanović je 2007. godine osuđen prvo na dvije i pol godine zatvora, a u drugostupanjskom postupku na šest mjeseci zbog planiranja terorističkog napada.

Na listi je i Ramo Grahović (57), koji je također ranije povezan s bivšim vehabijskim vođom Huseinom Bilalom Bosnićem.

Također, na crvenoj tjeralici Interpola je i Edin Pečenković (62), rođen u Bihaću, kao i još nekoliko bh. državljana čije fotografije nisu objavljene.

O svima njima koji su se našli na ovoj listi nije objavljeno mnogo podataka, osim grada u kojem su rođeni i još poneke informacije.

Podsjetimo, u paklu Sirije i Iraka proteklih godina bile su stotine građana BiH, s tim da se dio njih vratio u BiH, nakon čega su se neki našli i na optuženičkim klupama Suda BiH.

Stručnjaci za sigurnost pojašnjavaju da je obveza svih zemalja članica Interpola, pa tako i BiH, postupati po crvenoj Interpolovoj tjeralici. Kako objašnjavaju, oni koji dospiju na crvene Interpolove tjeralice opasni su ljudi i sigurnosne službe imaju obvezu odmah reagirati ako uoče te osobe, tj. uhititi ih.

Vezani članci