CRVENA LISTA Tko su bh. državljani na Interpolovoj listi?
Na stranicama Interpola već se godinama nalazi više od 10 državljana Bosne i Hercegovine koje je ova međunarodna organizacija kriminalističke policije stavila na tjeralice zbog terorizma.
Neki od njih već su davno nestali i nije poznato gdje se nalaze niti što se s njima dogodilo, prenose Nezavisne.
U džihad poveo cijelu obitelj
Na ovoj listi već se godinama nalazi ime i fotografija Fikreta Zukića (64). U obrazloženju se navodi da je na tjeralici zbog organiziranja terorističke skupine, a u vezi s kaznenim djelom terorizma.
U džihad je, prema ranijim tvrdnjama, poveo cijelu obitelj koja se u Siriji priključila terorističkim skupinama. Zukić je, prema dostupnim informacijama, živio u vehabijskom uporištu Gornjoj Maoči, a potom otišao u Siriju.
Prema dostupnim saznanjima, uhićen je u akciji "Damask" 2014. godine, ali je pušten na slobodu te je u Siriju otišao 2016. godine. Bio je pripadnik, dodaje se, radikalnog vehabijskog pokreta i često je posjećivao vehabijsku zajednicu u Gornjoj Maoči.
Na crvenoj tjeralici "društvo" mu pravi Edin Muftić (50) iz Gradačca, kojeg se tereti za vrbovanje za terorističke aktivnosti, odnosno za financiranje terorizma i organiziranje terorističke skupine.
Tridesetšestogodišnji Salem Hasić također se nalazi na ozloglašenoj listi. Na tjeralici je još od 2019. godine. On je, prema dostupnim saznanjima, poznat obavještajnim službama, ali i međunarodnim policijskim agencijama. Tereti ga se za organiziranje terorističke skupine, odnosno pridruživanje stranim paravojnim formacijama.
Interpol je, na zahtjev vlasti BiH, 2017. godine raspisao međunarodnu tjeralicu i za Amirom Džinićem (51) zbog povezanosti s terorističkom organizacijom Islamska država (IS). On je, kako je ranije objavljeno, još 2013. godine otputovao u Siriju i sa sobom poveo suprugu i devetero djece.
Na tjeralici je i ime Sulejmana Mešanovića (37). Mešanović je, kako je ranije objavljeno, jedan od osnivača paradžemata u Gradačcu, a navodno je promijenio i ime.
Muradif Hamzabegović (64) također je na ovoj listi. Kako su "Nezavisne novine" ranije objavile, pozivajući se na dostupna saznanja, on je još u svibnju 2012. osuđen pred Sudom BiH na šest godina zatvora i novčanu kaznu od 20.000 KM zbog krijumčarenja ljudi. Nedugo nakon toga, dodaje se, pobjegao je u Siriju, gdje se priključio Islamskoj državi.
Planirao teroristički napad
Tu je i Alija Keserović (29) iz mjesta Trnovi kod Velike Kladuše, koji je itekako poznat bh. javnosti. Za njega je ranije objavljeno da je čuvao koze i ovce Huseina Bilala Bosnića, bivšeg vehabijskog lidera, pravomoćno osuđenog na sedam godina zatvora zbog poticanja na terorizam.
Na zahtjev pravosudnih institucija BiH Interpol je 2016. godine raspisao tjeralicu i za Senadom Hasanovićem (38). Hasanović je 2007. godine osuđen prvo na dvije i pol godine zatvora, a u drugostupanjskom postupku na šest mjeseci zbog planiranja terorističkog napada.
Na listi je i Ramo Grahović (57), koji je također ranije povezan s bivšim vehabijskim vođom Huseinom Bilalom Bosnićem.
Također, na crvenoj tjeralici Interpola je i Edin Pečenković (62), rođen u Bihaću, kao i još nekoliko bh. državljana čije fotografije nisu objavljene.
O svima njima koji su se našli na ovoj listi nije objavljeno mnogo podataka, osim grada u kojem su rođeni i još poneke informacije.
Podsjetimo, u paklu Sirije i Iraka proteklih godina bile su stotine građana BiH, s tim da se dio njih vratio u BiH, nakon čega su se neki našli i na optuženičkim klupama Suda BiH.
Stručnjaci za sigurnost pojašnjavaju da je obveza svih zemalja članica Interpola, pa tako i BiH, postupati po crvenoj Interpolovoj tjeralici. Kako objašnjavaju, oni koji dospiju na crvene Interpolove tjeralice opasni su ljudi i sigurnosne službe imaju obvezu odmah reagirati ako uoče te osobe, tj. uhititi ih.
Vezani članci