CIJENE KAVE Šalica se u nekim kafićima još može popiti za 1,5 KM, negdje ćete omiljeni napitak platiti i pet maraka
Kava je jedan od ključnih pokretača ugostiteljstva u Bosni i Hercegovini. Uz kavu se odmara, druži, sklapaju poslovni dogovori i rješavaju problemi. Zato i ne čudi što je po stanovniku od početka godine popijeno gotovo 5,5 kg kave.
Ukupna vrijednost uvezene kave do kraja listopada premašuje 140 milijuna KM, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje. Cijene u ugostiteljskim objektima dosežu do pet KM, iako se kava još uvijek može pronaći i za 1,5 KM, piše Capital.
Cijene espressa u kafićima kreću se od 1,5 KM do pet KM
Predstavnik ugostitelja Amir Hadžić objašnjava da je kava glavni artikl u manjim ugostiteljskim objektima, kafićima i kavama, dodajući da ugostitelji slobodno formiraju cijene na tržištu, što on smatra pozitivnim.
„Što to znači? Kad netko želi privući goste kavom, postavit će nižu cijenu, dok oni koji nude druge proizvode možda žele smanjiti prisutnost gostiju koji dolaze samo na kavu. Neki objekti u Sarajevu drže cijenu kave na pet KM, što neki smatraju pretjeranim, ali smatram da nije. Takvi objekti imaju klijentelu koja dolazi zbog te cijene jer nema gužve,“ pojašnjava on.
Hadžić također dodaje da su cijene kave za espresso aparate porasle između 30 i 40 posto, te da se iz jednog kilograma kave može napraviti između 110 i 120 šalica.
„Cijene kave u BiH kreću se od 1,5 do pet KM, najčešća cijena je između 2,5 i 3 KM. Za dobru kavu potrebno je minimalno sedam grama kave, zagrijan aparat i šalica, a kava se mora slijevati niz unutarnju stijenku šalice,“ zaključuje ugostitelj.
Do početka studenog u Bosnu i Hercegovinu je uvezeno više od 16 tisuća tona kave, dok je količina izvezene kave zanemariva, samo 129 tona. Statistika uključuje sve proizvode povezane s kavom, prženu, neprženu, s kofeinom i bez njega, kao i ljuske i opne.
Novinari su anketirali čitatelje s pitanjem: Koliko košta kava u vašem gradu i gdje je najčešće pijete?
Koviljka: „U Trebinju kava košta od 2,3 do 2,9 KM, može se naći i za 2 KM. Osobno, radije pijem u kafiću.“
Vladimir: „Tri dnevno vani, jednu kod kuće. Plaćam kavu između 1,5 i 2,5 KM.“
Mladen: „Dnevno dvije ili tri u kafiću, cijena za jednu je 2,5 KM. Kod kuće pola kilograma, 12,5 KM.“
Emina: „Pijem nesicu, ponekad i bosansku, ali ne idem u kafiće, godine mi to ne dopuštaju.“
Talijanske kave dominiraju u ugostiteljstvu, indijske se ne reklamiraju
U Bosni i Hercegovini najviše se pije kava iz Brazila, koja čini više od polovice uvoza, zatim iz Indije, oko 2.000 tona, a potom iz Italije, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje. Talijanske kave dominiraju u ugostiteljstvu. Izvoz kave je simboličan u odnosu na uvoz – najviše se izvozi u Sloveniju, Hrvatsku, a manji dio stiže i u SAD.
Vezani članci