BiH važna točka na ruti krijumčarenja
U razotkrivanje krijumčara Granična policija BiH ulaže velike napore i sredstva. Oni koji ilegalno unose narkotike u BiH, često to čine izvan graničnih prijelaza, prolazeći pješice kroz pogranični pojas. Tada je, obično, posrijedi veća količina opojne droge. Droga se često pokušava prokrijumčariti u kamionima, u posebno izrađenim bunkerima. Za razotkrivanje narkodilera ponekad je potrebno dulje vrijeme praćenja i prikupljanja obavještajnih podataka. To se pokazalo na primjeru zapljene 82 kg heroina 2017. u Zenici.
- Imali smo informaciju da je pošiljka krenula iz Bugarske, išla preko Srbije, trebala je proći kroz BiH, završiti u Hrvatskoj i dalje u zemljama EU-a - izjavio je tom prilikom Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za neizravno oporezivanje BiH.
U radnoj verziji izvješća Europske komisije za 2018. godinu, BiH je i dalje zemlja tranzita i skladištenja opojnih droga. Ističe se također da je potražnja za opojnim drogama u BiH neznatno povećana te da se sve više traže sintetičke droge. A u srpnju prošle godine policijski službenici SIPA-e u suradnji s Graničnom policijom BiH kod Neuma su otkrili i zaplijenili oko 665 kilograma opojne droge marihuane (skunk). Vrijednost zaplijenjene droge je višemilijunska. Krajem prošle godine, početkom prosinca, pripadnici GP BiH zaplijenili su oko 200 kilograma skunka u graničnom pojasu na području Bileće. Takvih je primjera, nažalost, mnogo jer na balkanskoj ruti krijumčarenja droge BiH je važna točka. Droga kreće iz Albanije, a u BiH se doprema preko Crne Gore. Samo manji dio droge ostaje u BiH, ostatak se krijumčari u Republiku Hrvatsku, a iz nje dalje u zemlje Europske unije.