BiH se vratila na demografsku razinu razvoja ’70-ih godina prošlog stoljeća

Vidi originalni članak

Bosna i Hercegovina posljednjih godina doživljava pravi demografski kolaps, čak i se političke elite više i ne trude skriti tu istinu ali ne rade gotovo ništa kako bi se situacija popravila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Draško Marinković, profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, sudjelujući na konferenciji pod nazivom “Demokratska izgradnja i demografska obnova u BiH” poručio je kako na državnoj razini uopće nemamo populacijsku politiku iako nam se žitelji iseljavaju, iako je stopa prirodnog priraštaja negativna, od 2013. godine u Federaciji, a u Republici Srpskoj-u od 2002., dok je ukupno u BiH od 2007.

– Isto tako, niti dugoročno ne možemo očekivati poboljšanje demografske slike, jer se smatra da je 0,63 posto godišnja procjena pada stanovnika. U BiH iz godine u godinu ima sve manje rođenih, povećava se mortalitet, stanovništvo je sve starije, a postoje pojave koje limitiraju socijalno-ekonomski razvoj, a vezane su za iseljavanje stanovništva, upozorava Marinković.

Razvijati demokraciju

Kaže i to kako je ukupna stopa fertiliteta u BiH je daleko niža nego prije 10 ili 15 godina i iznosi oko 1,2 djece po ženi. Ukoliko se pogleda broj stanovnika, kako tvrdi, BiH se vratila na demografsku razinu razvoja ’70-ih godina prošlog stoljeća, dok je mortalitet gotovo dvostruko povećan. Uz mjere koje će ići tome da se potiče natalitet, mora se raditi i na jačanju ekonomije, povećati sigurnost, vladavinu prava i mnogo drugih segmenta ukoliko želimo i sanjati o demografskoj obnovi.

Dejan Lučka, direktor banjalučkog Centra za ljudska prava, upozorio je da mnogo ljudi odlazi iz BiH da se više nikada ne vrate a sve zbog manjka demokracije u zemlji. Upozorava kako i studije pokazuju kako BiH zaostaje za državama regije kada je u pitanju vladavina prava te socijalna i zdravstvena zaštita. Govoreći konkretnije o rezultatima, navodi da oko 90 posto ispitanika iz BiH i onih koji su se iselili u inozemstvo smatra da u našoj zemlji postoje privilegirane grupe i pojedinci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nužna je konkretna i konstantna reforma, koja se neće dogoditi za godinu ili dvije, već za 15 godina, počevši od vladavine prava, promjene Ustava u stvarima za koje je to potrebno, istaknuo je Lučka.

Kvalitetnije socijalne i ekonomske politike

Davor Boban, profesor Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, kaže da se građani iz te zemlje iseljavaju zbog nezadovoljavajuće ekonomske situacije, u odnosu na prosjek u EU. Dodaje kako se svi manje razvijeni dijelovi EU se iseljavaju u više razvijene i naveo da mjere koje se poduzimaju u toj državi nisu dovoljne, jer se ona suočava s nedostatkom snage, doseljavaju se radnici čak i iz Nepala, Ukrajine, kao i nekih azijskih država.

– Sve to može utjecati na promjene demografske strukture, a odliv visoko kvalificirane radne snage utiče na razvoj ekonomije. Rješenje su kvalitetnije socijalne i ekonomske politike, ustvrdio je Boban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svemu dodajmo kako je jučerašnju konferenciju u Banjoj Luci organizirao Centar za ljudska prava i Fondacija Friedrich Ebert Banja Luka.

Vezani članci