BiH najslabija u regiji po borbi protiv korupcije
Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Tradicionalno su ga obilježile nevladine organizacije i u našoj zemlji. Međutim, razloga za slavlje nema jer Bosna i Hercegovina svakodnevno gubi bitku protiv korupcije na svim razinama i u svim sferama. Reforma pravosuđa nije donijela konkretne rezultate. Zakoni postoje, ali njihova implementacija je zakazala. Dok govorimo o europskom putu, na ljestvici korupcije padamo sve niže.
Na skali od nula do sto, gdje nula označava visoko korumpirano društvo, Bosna i Hercegovina je prošle godine završila sa skromnih 35 bodova. Istraživanja su provedena u 180 zemalja svijeta, a BiH je rangirana najlošije u regiji Zapadnog Balkana. Godinu dana kasnije, napredak je i dalje izostao.
„Ako imamo, kao što je to slučaj u BiH, potpunu nekažnjivost političke korupcije, to nam zapravo govori da je pravosuđe i dalje pod političkom kontrolom te pod kontrolom organiziranog kriminala. Stanje korupcije u BiH se pogoršava. Efekti reformskih procesa u pravosuđu još nisu vidljivi“, ističe za N1 Srđan Blagovčanin iz Transparency Internationala.
S ovim mišljenjem ne slaže se državni ministar pravde. Smatra da je potrebno vrijeme kako bi reformski zakoni donijeli rezultate. Posebno ističe izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, dok se hvali nedavno usvojenim Zakonom o sprječavanju sukoba interesa.
„Osobno osjećam posljedice. Ljudi mi svakodnevno prilaze kada sam u Mostaru, prelaze ulicu i govore: 'Jeste li vi ministar pravde? Zbog vas moram podnijeti ostavku u upravnom odboru. Zbog vas moja supruga mora dati ostavku. Zbog vas tvrtka mog djeteta mora raskinuti ugovor s nekom državnom firmom'“, kaže Davor Bunoza, ministar pravde BiH.
Unatoč tome, nevladin sektor smatra da je sve to nedovoljno. Osobe na najvišim položajima i dalje su gotovo nedodirljive, posebno kada je riječ o državnom pravosuđu i neprocesuiranju visoke korupcije u Republici Srpskoj. Nije ključno, kao što političari tvrde, usvojiti neki reformski zakon ako on nije primjenjiv u praksi.
„Prije dvije godine usvojene su izmjene Zakona o VSTV-u koje su trebale omogućiti provjeru imovinskih kartona sudaca i tužitelja kako bi se utvrdilo ima li korumpiranih. Međutim, taj sustav je obesmišljen jer su uvedeni mehanizmi koji omogućuju kantonima i RS-u da blokiraju dostavu informacija“, smatra Denis Džidić, novinar BIRN-a.
Samo pet posto građana BiH ima povjerenje u pravosuđe, prema podacima Transparency Internationala. Korupcija s kojom se svakodnevno susreću u različitim sferama života često ostaje u sjeni borbe protiv visoke korupcije koja ne pokazuje zadovoljavajuće rezultate.
Građani su nezadovoljni radom pravosuđa: „Korupcije ima svugdje – u kantonima, općinama, političari su korumpirani, sve je to postalo neizdrživo.“
Polemike se vode i oko toga tko je ključan u borbi protiv korupcije. Nevladin sektor smatra da je to pravosuđe, dok drugi misle drugačije.
„Kada govorimo o korupciji u državnim organima i velikim tvrtkama, trebali bismo imati niz drugih mehanizama koji bi to sprječavali, poput internih kontrola i izvještaja upravnim i nadzornim odborima. Problem je u tome što pravosuđe, koje bi trebalo biti na kraju tog procesa, često mora biti na prvoj liniji borbe, kao što je sada slučaj“, kaže Arben Murtezić, bivši glavni disciplinski tužitelj.
Iz Europske unije stiže jasna poruka: „Napretka ka članstvu neće biti bez vladavine prava.“
Istovremeno, Tužiteljstvo BiH kao primjere borbe protiv visoke korupcije navodi presude protiv Fadila Novalića, Selme Cikotića te procese protiv bivšeg predsjednika državnog Suda i Obavještajno-sigurnosne agencije.
Vezani članci