AUTOMAFIJA U BiH Najviše se kradu Volkswageni, zatim Škode i Opeli
Za deset godina na području Federacije Bosne i Hercegovine ukradeno je ukupno 6.060 automobila, navodi se u podacima Federalne uprave policije.
Unatoč jako velikom broju od 2014. godine, kada je ukradeno 1.208 vozila, primjetan je pad ovih kaznenih djela, te su, prema Podacima FUP-a, prošle, 2023. godine ukradena 162 vozila.
Trend u opadanju
I za prvih devet mjeseci ove godine primjetan je trend pada krađe vozila, a evidentirano ih je 77, i to 41 manje u odnosu za isto razdoblje 2023. Za ova djela nadležnim tužiteljstvima prijavljene su 24 osobe, dok je 15 uhićeno. Naknadno je rasvijetljeno 35 krađa prijavljenih po nepoznatom počinitelju, piše Avaz.
Ono što je uvijek konstanta jeste da se i dalje najviše kradu vozila na području Kantona Sarajevo, gdje je 2023. ukradeno 59 vozila, a za devet mjeseci ove godine njih 38.
Potom po krađi vozila slijede Tuzlanski i Zeničko-dobojski kantoni, ali u mnogo manjem obimu.
I dalje se najviše kradu Volkswagenovi automobili, zatim vozila marki Škoda i Opel, a tek potom svi ostali.
U Republici Srpskoj za devet mjeseci ove godine prijavljeno je 35 krivičnih djela koja se odnose na krađu vozila, manje za 14 u odnosu na isto razdoblje 2023.
Drastičnom opadanju krađe vozila u Federaciji BiH, koje je otpočelo 2017. godine, pridonijele su i policijske akcije, te suđenja automafijašima uglavnom s područja Istočnog Sarajeva, Pala i Sokoca.
Razbijene su pojedine organizirane skupine, ali automafija nastavlja s „biznisom“ koji im donosi milijunske dobiti, te krađa vozila i dalje predstavlja ozbiljan problem za građane u BiH.
Jednoj od najvećih organiziranih skupina od 2018. godine u Sudu BiH još traje suđenje. Riječ je o grupi u predmetu "Volan“, a kao organizator se navodi Danilo Cicović.
Maratonski proces
Optužnica je bila protiv 26 osoba, a ostalo je njih 16 optuženih kojima ni nakon šest godina još nije izrečena ni prvostupanjska presuda, dok je dio njih potpisao sporazume o priznanju krivice.
Grupa se, prema riječima tužitelja Džermina Pašića, u razdoblju od 2011. do 2017. bavila krađom vozila, iznudom novca, rasprodajom dijelova vozila, prodajom ukradenih automobila, i to na područjima Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore i Slovenije. Terete se za krađu najmanje 200 skupocjenih vozila vrijednih nekoliko milijuna maraka.
Bili su podijeljeni u nekoliko skupina, djelovali na više lokaliteta, a svako je imao svoja zaduženja. Vozila su krali koristeći specijalistički alat i pribor, naoružani i maskirani fantomkama, koristeći radiopostaje podešene na policijske frekvencije, kako bi pratili kretanja policije.
Svi su oni su odranije poznati policiji, točnije privođeni u akcijama "Kamen“, "Trebević“ i "Kum“.
Prodavani u dijelovima
U optužnici predmeta "Volan“ navodi se da su uvijek išla po tri člana, i to u takozvanom borbenjaku, automobilu koji bi ukrali prije nego bi krenuli u izviđanje. Nakon što uoče "zanimljivo vozilo", priđu mu, uz pomoć alata ga otvore, te s dekoderom ga pokrenu.
Vozila su skrivana u Lukavici, Palama i Sokocu, nakon čega su kontaktirani vlasnici vozila, od kojih je iznuđivan otkup. Ukoliko se otkup ne bi realizirao, krivotvorila bi se dokumentacija te bi se vozila krijumčarila i prodavala u BiH ili zemljama regije ili bi se rastavljala i prodavala u dijelovima.
Vezani članci