ANKETA Smeta li vam što neki trgovci i ugostitelji ne primaju kartice i je li vam draže plaćati gotovinom ili karticom?

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Koliko ste puta odustali od neke kupovine jer iz nekog razloga niste mogli platiti karticom? Ili koliko ste puta odustali od kupovine jer je trgovac odlučio da se pojedini iznosi ne mogu platiti karticom, već isključivo gotovinom? Dok mnogobrojne zemlje Europe i svijeta u potpunosti izbjegavaju i izbacuju iz upotrebe gotovinu, u Bosni i Hercegovini se još uvijek većina usluga plaća upravo na taj način. Ograničavanje ili potpuno izbjegavanje kartičnog plaćanja dovodi do sumnje samo na jedno, a to je mogućnost neprikazivanja stvarnog financijskog stanja i plaćanja poreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orhan Gazibegović, country manager Monri Paymenta za BiH, za Bloomberg Adriju je kazao da ne vidi nikakve smetnje da se, bez obzira na iznos, sve usluge plaćaju karticama, jer ako određeni trgovac, pružatelj usluge, ima POS terminal, onda znači da ima i ugovor s određenom bankom. To znači da se moraju držati ugovora kada je riječ o kartičnom plaćanju. "Kada je riječ o kartičnom plaćanju, tu nema i ne smije biti ograničenja, u smislu da karticom možete platiti samo iznose iznad 20 KM, a manje gotovinom. Ako za neku uslugu hoćete platiti karticom, bilo da je iznos 0,50 KM ili je riječ o većem iznosu, tu nema nikakvih smetnji. Svako onemogućavanje plaćanja karticom u ovakvim slučajevima je kršenje ugovora i šetnja po sivoj zoni", kaže Gazibegović te dodaje da svako plaćanje gotovinom troši mnogo više vremena i resursa nego plaćanje karticom.

Keš, POS terminal i neznanje

Kartično plaćanje dobar je i jedan od glavnih pokazatelja rasta prihoda jedne zemlje. Kada bi svi preuzeli kartično plaćanje i izbacili gotovinu, kao što to rade mnoge zemlje, prihodi bi se udeseterostručili.

"U ovakvim slučajevima trgovci se često žale na naknade koje moraju plaćati uvođenjem POS terminala, a koje su u ovom slučaju samo frakcija. Ti iznosi koje oni plaćaju su minimalni, a ne znaju da ih svako plaćanje gotovinom košta trostruko više i uzima mnogo više vremena i traži više resursa", pojašnjava Gazibegović.

Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, za Bloomberg Adriju je kazao da velika većina trgovaca primjenjuje kartično plaćanje, posebno u maloprodaji, iako neki i dalje "preferiraju" gotovinsko plaćanje, posebno za manje iznose. Prema njegovom mišljenju, najveći razlozi ovakvog poslovanja leže u nedostatku edukacije kod pojedinih trgovaca o tome koji su benefiti kartičnog plaćanja.

"Pojedini trgovci i dalje kažu da im se ne isplati kartično plaćanje, iako je većina njih svjesna da odbijaju kupce, posebno turiste koji žele platiti karticom u njihovim objektima, jer kartica je uvijek uz kupca, dok gotovina i nije. Turisti dolaze iz okruženja gdje je gotovina kao sredstvo plaćanja gotovo nestala iz upotrebe. Osim toga, gotovinu treba osigurati, predavati pazar u banku svakodnevno, dok je s karticom to sve olakšano. Pri tome ni iznosi nisu ničim limitirani i svatko tko ima POS uređaj dužan je primiti karticu za plaćanje, bez obzira na to o kojem se iznosu proizvoda ili usluge radi", kazao je Nenadić. Iz Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine za Bloomberg Adriju su kazali da upotreba kartičnih plaćanja ima svoje prednosti i za banke i za građane. Na strani banaka prednosti se ogledaju u širenju lepeze proizvoda, povećanju udjela bezgotovinskih plaćanja, proširenju poslovne suradnje s klijentima poslovnim subjektima, akvizicije novih klijenata i slično, s tim da na strani banaka treba promatrati i drugu troškovnu stranu. Na strani građana, upotreba kartičnih plaćanja ima prednosti vezano za olakšanu mogućnost plaćanja bezgotovinskim putem. Prema njihovim riječima, obavljanje bezgotovinskih platnih transakcija, što uključuje i kartična plaćanja, postepeno će se nametnuti kao sigurnije i povoljnije od upotrebe gotovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prisutni koncepti kartičnih plaćanja, iako naizgled jednostavni i standardizirani, uključuju opremu, sisteme, sudionike i sigurnosne kontrole koje imaju i stvarne efekte na troškove transakcije. Generalno, kartične transakcije bi trebale biti manje rizične, efikasnije i jeftinije u odnosu na upravljanje gotovinom", kazali su te dodali da Agencija podržava aktivnosti koje će rezultirati unapređenjem poslovnog ambijenta, što uključuje i povećanje bezgotovinskog plaćanja, uključujući i plaćanja karticama.

Najnovija istraživanja

Najnoviji podaci Masterindex istraživanja ukazuju na to da bi 24 posto korisnika kartica odustalo od kupovine ako ne bi imali mogućnost da plate karticom, dok 18 posto ne bi razmatralo kupovinu kod datog trgovca, što ukazuje na sve veće oslanjanje na bezgotovinska plaćanja među građanima Bosne i Hercegovine.

U prilog ovome govori i podatak da ispitanici ističu da se zbog jednostavnog i praktičnog plaćanja njih 26 posto prvenstveno opredjeljuje na kasi koristiti karticu umjesto gotovine.

MasterIndex pokazuje da je za devet posto porastao broj korisnika koji se izjasnio kako je koristio karticu u proteklih sedam dana i on sada iznosi 70 posto. Kada je riječ o tome gdje se najčešće koriste kartice i dalje su to najčešće supermarketi i hipermarketi, gdje karticama plaća 7-10 korisnika. Na listi se nalaze i butici (51 posto), benzinske pumpe (49 posto), male trgovačke radnje (37 posto), prodavaonice namještaja i tehnike (27 posto), dok 24 posto ispitanika karticama plaća račune. Kada je riječ o mjestima na kojima bi korisnici kartica željeli plaćati bezgotovinski, a nemaju tu mogućnost, prvi izbor su, kao i prošle godine, zdravstvene ustanove (29 posto), a za njima slijede ugostiteljski objekti (24 posto) i lokalne prodavaonice (23 posto).

Očekivano su se popusti kod trgovaca našli na prvom mjestu liste faktora koji bi potakli češće korištenje bezgotovinskih plaćanja, kako je reklo 53 posto ispitanika.

Sama mogućnost da se uopće plaća kartično bi potakla skoro polovinu (47 posto) ispitanika da to i urade, a 38 posto njih bi se odlučilo za ova plaćanja kako bi sakupljali bodove kroz programe lojalnosti.

Kompletan tekst čitajte OVDJE.

Vezani članci