AMERIČKE SANKCIJE UZIMAJU MAHA Službenici na državnom proračunu ostali bez plaća
Iako su iz Ministarstva financija i trezora BiH izvršene transakcije, redovne mjesečne plaće osobama koje su pod sankcijama SAD vratile su se u proračun.
Tako je potvrđeno ranije pisanje Dnevnog avaza da će osobe koje su sankcionirane zbog podrivanja Daytonskog sporazuma i opstrukcija na putu BiH prema euroatlantskim integracijama sankcije osjetiti na vlastitom džepu.
Valjani račun
Kako je rečeno u ovom ministarstvu, uplate su izvršene na vrijeme, kao i ostalim zaposlenicima, ali, kako su računi primatelja ugašeni, sredstva su vraćena i transakcije nisu mogle biti izvršene.
"Traži se način na koji bi se mogle izvršiti isplate, ali je to bez valjanog računa gotovo pa nemoguće", kazao je zamjenik ministra financija i trezora BiH Muhamed Hasanović.
Jedno od rješenja, kako je najavljivao i predsjednik RS Milorad Dodik, bilo bi da se isplate vrše putem pošte, ali je i ono neizvodivo s obzirom na to da je i u tom slučaju korisniku potreban aktivan bankovni račun.
Najveća briga
Teoretski, moguće je da trenutno najveću brigu kažnjeni pokušaju riješiti osnivanjem nove banke, ali je u praksi nerealno očekivati da bi takva banka dobila suglasnost Centralne banke BiH.
Sudeći prema posljednjem priopćenju Veleposlanstva SAD u BiH, kandidati za sankcije su i svi sudionici u uspostavljanju paralelnog izbornog sustava u BiH i eventualnoj organizaciji nelegalnih izbora u RS, ali i svi koji sudjeluju u antidaytonskim aktivnostima režima u ovom entitetu, tako da će platni popisi u institucijama na svim razinama vjerojatno biti još kraći.
Tko je na proračunu
Osim članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, plaće iz proračuna institucija BiH primaju i dojučerašnji savjetnik, a trenutni konzul BiH u Rijeci Milan Tegeltija, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara, državne tužiteljice Diana Kajmaković i Gordana Tadić.
Vezani članci