ZNANSTVENICI ŠOKIRANI Pjegava hijena uočena nakon 5.000 godina, Egipćani je pratili i ubili

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Prvi put u 5.000 godina u jugoistočnom Egiptu zabilježena je pojava pjegave hijene, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Mammalia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkriće je izvanredno jer se dogodilo oko 500 km sjeverno od poznatog staništa hijene u susjednom Sudanu.

Usamljenu hijenu pratili su i ubili krajem veljače 2024., otprilike 30 km od sudanske granice, nakon što je ulovila dvije koze koje su pripadale lokalnim stočarima u Wadi Yahmibu, u zaštićenom području Elbe.

"Moja prva reakcija bila je nevjerica sve dok nisam provjerio fotografije i videozapise ostataka", kaže glavni autor studije dr. Adbullah Nagy sa Sveučilišta Al-Azhar u Egiptu. "Bio sam potpuno zatečen. To nije bilo nešto što smo očekivali u Egiptu", rekao je.

Pjegave hijene vješti su lovci u čoporima, a obično se nalaze u raznim staništima diljem supsaharske Afrike. Dnevno mogu prijeći i do 27 km, često prate migracije stoke, a hranu traže i na odlagalištima otpada. Tisućama godina nisu viđene u Egiptu.

Klimatske promjene otvorile nove migracijske rute?

Istraživači kažu da su klimatske promjene možda otvorile nove migracijske rute. Sugeriraju da su povećana količina oborina i rast vegetacije u regiji omogućili uvjete koji su hijeni olakšali migraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi testirali svoju teoriju, tim je koristio satelitske snimke snimljene između 1984. i 2022. kako bi analizirao promjene u razinama vegetacije. Njihova otkrića pokazala su izmjenična razdoblja suše i relativne vlažnosti, pri čemu je u proteklih pet godina zabilježen veći rast biljaka nego prethodna dva desetljeća. To je moglo podržati više vrsta plijena i učiniti područje pogodnijim za hijene.

"Ali zašto je baš ova hijena otišla na tako dugo putovanje u Egipat - ostaje misterij. Potrebna su daljnja istraživanja kako bismo razumjeli njenu motivaciju", kaže Nagy. 

Ovo otkriće dovodi u pitanje postojeće ideje o rasprostranjenosti pjegave hijene i naglašava utjecaj regionalnih klimatskih promjena na kretanje divljih životinja, zaključuju autori.

Vezani članci