Zbog američkih Hrvata, 300 mladih živi život o kakvom su sanjali
Ovaj isječak iz pisma, koje je poznati hrvatski znanstvenik 1996. godine poslao na adresu Croatian Scholarship Funda (CSF) u San Franciscu, uvod je u našu priču o ovoj organizaciji. O čemu se uopće ovdje radi?
Sakupljaju novac za studente u Hrvatskoj
Priča ide ovako: Croatian Scholarship fund utemeljen je 1989. godine. Četvorica entuzijasta iz San Francisca zapitala su se: kako pomoći mladima u Hrvatskoj i BiH? Ideja koja se rodila bila je jednostavna, a opet genijalna - sakupljat će novac za hrvatske studente koji ne mogu priuštiti sveučilišno obrazovanje.
Ta četvorica američkih Hrvata bili su Branko Barbir, Bob Bronzan, George Kumprak i Anthony Udjur. Svoj posao, odlučili su, obavljat će volonterski. Napravili su plan prikupljanja sredstava i naišli na ogromnu podršku hrvatske zajednice u SAD. Uspostavili su stroge akademske kriterije za 'ulazak' u program kako bi bili sigurni da će novac biti uložen u najbolje studente. Plan je bio obrazovati ljude koji će jednog dana biti vođe u Hrvatskoj.
Njihov rad nadmašio je sva očekivanja. Do danas je fakultet, zahvaljujući njihovoj stipendiji, završilo oko 300 ljudi. Oni su danas doktori znanosti, fizičari, inženjeri, odvjetnici...Žive život o kojem su mogli samo sanjati
- Evo, recimo, ovaj čovjek nam je danas jedan od najboljih - govori nam dr.sc. Joseph Cindrich, jedan od volontera CSF-a koji trenutno boravi u Zagrebu, pokazujući staru fotografiju dr.sc. Bože Skoke, hrvatskog sveučilišnog profesora, koji je bio jedan od CSF-ovih studenata. Upravo ovaj znanstvenik pisao je prije točno 20 godina pismo CSF-u koje smo objavili na početku članka.
'Iz raznih dijelova BiH i Hrvatske, došli smo u glavni grad svih Hrvata, Zagreb, nastaviti svoje obrazovanje. Tako se pred nama otvorio novi život o kojem smo, prije, mogli samo sanjati; postali smo članovi akademske zajednice i vrjedniji građani svojoj naciji - a sve nam je to omogućio CSF', pisao je tada Skoko.
I mlada znanstvenica dr.sc. Anamaria Brozović, koja radi na Institutu Ruđer Bošković, dokaz je odlične pozitivne selekcije ove organizacije.
- Prije tri i pol godine vratila sam se sa poslijedoktorskog usavršavanja u onkološkom odjelu na Sveučilištu Stanford. Ondje sam provela tri godine. Bilo je to sjajno vrijeme - kaže nam ona. Dr. Brozović danas pomaže CSF-u u njihovom djelovanju, kako bi i dalje mogli pomoći obrazovati najbolje studente.Prije dva mjeseca sakupili rekordnu svotu
CSF je u travnju ove godine održao donatorsku večer u Sacramentu. Više od 250 posjetitelja doniralo je dotad rekordnu svotu novaca - gotovo $50.000. Organizacija trenutno financira 59 studenata sa po $2000 godišnje. Ne treba ni reći koliko ovaj novac znači studentima, ali i koliko koristi cjelokupnom hrvatskom društvu koje na taj način dobiva obrazovane kadrove.
Koje ćemo, nadamo se, biti sposobni zadržati u zemlji.
Vezani članci