Savršeni ljubavnik ne postoji
Mit o seksualnom stroju
Kako u predgovoru knjizi ističe prof. dr. sc. Aleksandar Štulhofer, muškarci što se tiče seksa zapravo žele vrlo malo. Uglavnom, naime, smatraju da se o seksu i ne treba razgovarati, jer misle da o njemu, najkasnije do svoje dvadesete, ionako sve znaju. Sama ideja da bi muškarac možda trebao pomoć sa strane kad je riječ o seksu može zaprijetiti muškom identitetu. Takav strah od narušene muškosti vjerojatno je posljedica patrijarhalnog naslijeđa. Muškarac je aktivni element u seksu, nametnuti je stav, i kao takav mora funkcionirati gotovo kao seksualni stroj, bez prava na pogrešku.
Pitanje centimetara
Mitovi su nevjerojatno snažni i kad je riječ o muškoj anatomiji i fiziologiji. Praznovjerja o veličini penisa izvor su tjeskobe mnogih muškaraca - tri od četiri muškarca vjeruju da im je penis manji od prosjeka. To pokazuje koliko model seksualnog stroja dominira muškom seksualnošću, čineći muškarce nesigurnima. Autori navode mjere prosječnog penisa: u mlohavom stanju dug je između 6 i 10 cm, u erekciji između 14 i 16,5 cm. U mlohavom stanju promjer prosječnog penisa je 2,5 cm, u ukrućenom stanju 3,8 cm. No, puno je suvislije od mjerenja centimetara reći da je normalan penis prave veličine tijekom snošaja. Uz pitanje centimetara vezana je i predrasuda da se samo velikim penisom ženi može priuštiti orgazam u snošaju. Srećom, nije tako, a i znanstveno je dokazano da ne postoji veza između veličine penisa i seksualne želje; najvažnije je kako se vodi ljubav.
Naglasak na bliskosti i erotici
Za postizanje seksualne zrelosti i istinskog uživanja u seksu, i to tijekom cijelog života, ističu McCarthy i Metz, nužno je jednom zauvijek odbaciti mit o muškom seksualnom savršenstvu. Prema njima, potrebno je prihvatiti model, oni su ga nazvali "dovoljno dobrog seksa", koji odbacuje imperativ savršene izvedbe, a ističe važnost međusobne bliskosti partnera, prihvaćanja vlastite seksualnosti i seksualne fleksibilnosti. Da bi to postigli, muškarci moraju puno naučiti o sebi, vlastitoj seksualnosti i seksualnom zdravlju.
Nitko se ne rađa kao dobar ljubavnik, dobrim ljubavnikom se postaje. Kako? Razumijevanjem vlastitog i partneričinog seksualnog tijela i sposobnošću da uživate u seksu. Ta sposobnost pak ovisi o samopouzdanju, ugodi, svjesnosti, psihoseksualnim vještinama, osjetljivosti, mašti, sposobnosti komunikacije, a sve to uči se i stječe iskustvom.
Kao i svemu ostalome, i o seksu učimo cijeli život, poručuju autori. Seks je pozitivan razvojni proces koji traje čitav život i donosi izazove različite za 30-godišnjeg, 50-godišnjeg i 70-godišnjeg muškarca. Stvaran se život mijenja, pa se tako mijenja i seksualnost u stvarnom životu. Seks će se uklopiti u stvaran život i neće (i ne može) biti izdvojen, izolirani dio.
izvor: www.gorila.hr
Vezani članci