Sinoć ste malo pretjerali s alkoholom? Evo kako si olakšati posljedice mamurluka
1. Najvažnija je pravovremena hidratacija, što znači da je potrebno uz primjenu većih količina alkohola uzimati dovoljne količine čiste vode kako bi se alkohol što brže metabolizirao.
2. Ako je mamurluk već nastupio, ponovno posegnite za čistom vodom i ispijajte je tijekom cijelog dana u manjim gutljajima.
3. Osim čiste vode, nakon burne noći dobro je u sljedećih 48 sati primjenjivati neka izotonična pića ili rehidratacijske napitke najmanje tri puta na dan. Tako se brže uspostavlja mineralna ravnoteža čiji poremećaj nastupi zbog prekomjerne primjene alkohola.
4. Dobro je i preventivno popiti aspirin ili andol od 500 mg ako znate da ste konzumirali veće količine alkohola nego što je uobičajeno. Na taj način se može umanjiti glavobolja koja je neizbježna.
5. Posljedice mamurluka se mogu ublažiti i uzimanjem dovoljnih količina hrane uz primjenu alkohola jer se na taj način ublažava njegovo djelovanje.
6. Preporučuje se tijekom zabave konzumirati samo jednu vrstu alkoholnog pića te ne miješati žestoka pića s gaziranim sokovima.
7. Osim glavobolje, jedan od sigurnih znakova mamurluka je jako pečenje u želucu (žgaravica) kao i uništenje crijevne mikroflore (bolovi u crijevima). To se može ublažiti primjenom probiotskih napitaka (kada je mamurluk već nastupio) ili preventivnom primjenom probiotskih dodataka prehrani u vrijeme blagdanskih prejedanja i prekomjerne konzumacije alkohola.
8. Tijekom blagdanskog "ludovanja" hranom i pićem, dobro je primjenjivati veće količine vitamina C (oko 1000 mg na dan) jer takva stanja su stresna za organizam, zbog čega imunitet slabi, pa smo podložniji prehladama i virozama.
9. Vitamin C također pomaže i pri smanjenju simptoma mamurluka koji je već nastupio.
10. Mamurluk se može ublažiti i konzumacijom slanih grickalica uz alkohol jer se na taj način unosi sol koja je bitna za mineralnu ravnotežu.
Izvor: slobodnadalmacija.hr
Vezani članci