Kako se riješiti neugodnog mirisa iz perilice posuđa?
Perilica posuđa zapravo se opere svaki put kada čisti prljavo suđe pa će i košare uvijek biti čiste, što se ne može reći za filtar koji sprečava prolazak ostataka hrane. Ponekad ostanu u perilici nakon pranja pa se s vremenom stvara talog masnoće koji na kraju ometa protok vode i kvalitetno pranje posuđa. Imajte na umu to da je toplo i vlažno okruženje u perilici idealno za rast gljivica, a neke od njih mogu biti štetne za zdravlje čovjeka. Uza sve to, moguće je da se stvori ustajali miris pa je to alarm da perilici treba malo bolje čišćenje.
Posebno očistite filtar i gume na otvoru
Najbrži, ali ne i najpovoljniji način da očistite perilicu jest kupovno sredstvo koje ćete ubaciti i uključiti jedan od programa dok je prazna. Svakako izvadite filtar i operite ga u deterdžentu i toploj vodi kako biste uklonili svu nečistoću. Ima li puno ostataka i masnoće, malo ga namočite, a u tome vam može pomoći bijeli ocat. Ulijte šalicu octa u vodu, dodajte malo deterdženta ili sode bikarbone, potopite filtar pa kratko ostavite, dok prljavština ne otpusti.
Neka su istraživanja pokazala da se gljivice najčešće množe na gumama oko otvora i vratima perilice pa ih obavezno dobro očistite jer one stvaraju ustajali miris. Nije ih lako čistiti, ali možete si pomoći ako pripremite otopinu octa i vode pa ulijete u bocu s raspršivačem. Kada su već vidljive, izvadite teško oružje poput izbjeljivača.
Soda bikarbona i ocat jednako su dobri za čišćenje unutrašnjosti. Dno perilice prekrijte octom i sodom bikarbonom, dobro operite svaki kutak i zatim zavrtite jedan od programa.
Izvor: tportal.hr
Vezani članci