Diva Grabovčeva : Tisuće vjernika idu na Kedžaru odati počast mučenici
Program obilježavanja Divina dana započet će misom uočnicom u subotu 30. lipnja u 18 sati, koju će predvoditi i pod njom propovijedati fra Branko Malekinušić, župni vikar na Šćitu. U nedjelju svečanu sv. misu u 11 sati predvodit će i pod njom propovijedati fra Sretan Ćurčić, gvardijan Franjevačkog samostana u Tomislavgradu.
Divin dan i Kedžara povod su i mjesto okupljanja brojnih hodočasnika iz Rame, Posušja, Širokoga Brijega, Gruda, Mostara... susjednog Tomislavgrada, Livna i drugih brojnih mjesta. Posljednjih godina veliki broj hodočasnika dolazi i iz Hrvatske: Splita, Makarske, Trilja, Sinja, Knina... ali i veliki broj iseljenih Ramaca koji sada žive u mnogim mjestima diljem Hrvatske.
- Priču o Divi Grabovčevoj danas neki nazivaju legendom. Ali to nije legenda. To je stvarni događaj koji i danas predstavlja simbol snage vjere i ono što katolici trebaju biti. Pronađena je i lubanja na tome mjestu i vjeruje se kako je pripadala Divi. Nažalost, u ono vrijeme nije bilo mogućnosti testovima potvrditi je li to uistinu ona. Ali vjernici vjeruju da jest i to potvrđuju svake godine kada u velikom broju dolaze na Kedžaru kako bi se pomolili na grobu Dive Grabovčeve - rekao je za Večernji list fra Ivan Pervan, župnik župe Doljani.
Diva Grabovčeva je djevojka iz hrvatskog naroda, rimokatoličke vjere, koja je živjela u 17. stoljeću za vrijeme turske vladavine. Mladi Tahir-beg Kopčić iz Kupresa svakako je htio imati Divu za ženu. Lijepo ju je zaprosio kada je imala dvadesetak godina, ali ona je odbila uz suglasnost svoje obitelji. Zatim je beg poslao svoje pomoćnike da zaprose Divu u njegovo ime. Pronašli su je na paši sa stadom ovaca. Ona je ponovno odbila i čvrsto je bila pri svojoj odluci i pobjegla u planine. Tahir-beg Kopčić tada je ponovno došao, našao je, napao i ubio nožem. Pokopana je na Vran-planini ispred Kedžare u blizini Prozora. Označen je njezin grob. Postavljen je brončani spomenik, rad kipara Kuzme Kovačića, 1998.
Prva hrvatska opera u BiH zove se "Diva Grabovčeva", u čijoj je premijernoj izvedbi sudjelovalo oko 155 osoba, od čega 115 pjevača, a po prvi puta upriličena je 2016. u prepunoj dvorani Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru. Glazbeno-scensko je djelo u četrnaest slika i četiri čina. Autor glazbe je don Dragan Filipović, stihove (libreto) je napisao fra Ante Marić, dok aranžmane potpisuje Fedor Vrtačnik. Film "Divin krik s Vrana" autora Miljenka Karačića dobio je na 15. ITF'CRO 2012. - Međunarodnom festivalu turističkog filma - posebno priznanje za "iznimno kvalitetnu te dojmljivu redateljsku i scenarističku priču o davnim zbivanjima na ovoj lokaciji, u funkciji očuvanja baštine i daljnjeg razvoja hodočasničkog turizma.
Dr. Ćiro Truhelka objavio je knjigu o Divi i njezinu grobu - "Djevojački grob: legenda iz bosanske prošlosti". Marko Perković Thompson na albumu "Bilo jednom u Hrvatskoj" iz 2006. godine snimio je pjesmu "Diva Grabovčeva" u kojoj pjeva o njezinoj tragičnoj sudbini. Ona će i dalje biti simbol inspiracije katolicima, jasna poruka da je odanost Bogu važnija i od samog života. Fra Ivan je pozvao sve vjernike da nazoče obilježavanju Divina dana u nedjelju na Kedžari.
Vecernji.ba
Vezani članci