Posušje: Obilježena pogibija članova skupine Fenix
Tim povodom izaslanstvo općine Posušje, predvođeno Općinskim načelnikom Brankom Bagom je u nedjelju 24. srpnja 2016. godine posjetilo Ogorje Gornje gdje su upravo na taj dan 1972. godine pali Ilija Glavaš, Stipe Ljubas i dvojica Posušana Petar Bakula i Filip Bešlić. Oni su prije 44 godine vođeni ljubavlju prema domovini Hrvatskoj i ljubavlju za svoj hrvatski narod došli dati mlade živote na oltar Domovine, ali i pokazati kako se ruši Titov zločinački režim i stvara Hrvatska.
Tim povodom održana je komemoracija u organizaciji Hrvatskog katoličkog dobrotvornog društva, Kluba hrvatskih povratnika iz iseljeništva i Uzdanice, te je služena misa zadušnica u crkvi svetog Jure. Izaslanstvo općine Posušje je potom nazočilo komemoraciji i misi zadušnici u Trnbusima gdje su istoga dana 1972. godine poginuli Ambrozije Andrić i Pavo Vegar.
Spomenik u Ogorju Gornjrm, mjestu gdje su pali Posušani Filip Bešlić i Petar Bakula te Spomenik u Trnbusima - mjesto gdje su poginuli Ambrozije Andrić i Pavo Vegar
Dan kasnije, u ponedjeljak, 25. srpnja 2016. godine predstavnici Hrvatskog katoličkog dobrotvornog društva, Kluba hrvatskih povratnika iz iseljeništva i obitelji poginulih, uz nazočnost Općinskog načelnika općine Posušje Branka Bage, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Spomen obilježja u Posušju obilježili su 44. obljetnicu od dolaska i djelovanja hrvatske oružane postrojbe, poznatije kao Feniks.
Podsjetimo, spomenik Feniks skupini u Posušju je podigla općina Posušje u suradnji s hrvatskim iseljenicima iz Australije 2014. godine. Spomenik je smješten na Trgu Ivana Pavla II. i sastoji se od 19 kocki. U okviru dvije kocke su reljefi Petra Bakule i Filipa Bešlića, Posušana koji su bili djelom ove skupine, dok su imena ostalih pripadnika Bugojanske skupine ispisana na zidu. Pozadinu spomenika simbolično krasi i 19 čempresa. Spomenik koji je u cijelosti izgrađen od posuškog kamena djelo je akademskog kipara Zdenka Galića. Spomen obilježje u Posušju je simboličan doprinos hrvatskim sinovima koji su svoje živote ugradili u temelje naše Hrvatske - spomenik stoji kako bismo ih otrgnuli od zaborava.
Spomen obilježje Bugojanskoj skupini u Posušju
Nigdje na svijetu nema usporedbe s Bugojanskom skupinom. Njih devetnaestorica na noge su digla cijelu Jugoslaviju i njezin komunistički totalitarni sustav, svu vojničku snagu okupljenu u „famoznu JNA" od 40 000 vojnika. Nisu živi, ali živa je njihova ideja, živa je Hrvatska./HMS/
Vezani članci