FOTO Radionica o mogućnosti Europske teritorijalne suradnje RH i BiH održana u Mostaru
Poslije Orašja i Posušja, ovo je treća radionica koju je organizirao Središnji ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske na području BiH po pitanju međugranične suradnje.
Žana Ćorić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja Hrvata u BiH ispred Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske objasnila je da nastoje prezentirati sve programe posebice u okviru EU fondova koji su trenutno na raspolaganju BiH.
„Ono što nas veseli je odaziv na ove radionice koji je uvijek jako velike. Želimo i kroz jedan konkretan rad, da ljudi koji rade već sad na tim poslovima ili oni koji možda tek se žele upoznati sa svojom i budućnosti zajednice, nauče neke vještine", rekla je Čorić i dodala se nada da će rezultati ovih radionica, razni projekti biti prijavljeni i biti na dobrobit zajednici u BiH.
Kristina Bilić, pomoćnica ministrice Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU je zadovoljna što su ovakve radionice učestale jer to pokazuje interes njihovih partnera iz sve tri države Hrvatsku, Srbiju i BiH za ovakav trilateralni program.
„Što se tiče drugog programa kojeg planiramo objaviti u 4. mjesecu, raspoložili iznos će biti oko 22 milijuna eura. Na prvom pozivu smo imali 24 milijuna eura i ono čime se možemo pohvaliti je u odnosu na taj iznos bilo osam puta više projekata i sredstava nego što je bilo dozvoljeno sredstava", objasnila je Bilić te izjavila da u ovom pozivu planiraju pustiti oko 22 milijuna eura.
U ime Sveučilišta u Mostaru obratila se prorektorica za Međunarodnu suradnju prof.dr. Sanja Bijakšić je u svom obraćanju istaknula da je Sveučilište u Mostaru jedino sveučilišta na hrvatskom jeziku izvan Republike Hrvatske te da želim postati Sveučilište koje će pratiti suvremene trendove i obrazovati kadrove koji će biti konkurentni i imati kompetitivna znanja ne samo na tržištu BiH nego i na globalnom tržištu rada.
Organizatori događaja su Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u suradnji s Centrom za europske integracije i projekte Sveučilišta u Mostaru uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Agencije za regionalni razvoj.