FOTO Ovo nije urban grad. Nedostaje planskog građenja i uređenja, urbanističkog plana i zelenih površina
Pričaonicu na temu 'Treba li Tebi Javni Prostor?', održana je u Mostaru u sklopu projekta 'Mostar – Prostori koji pokreću' u organizaciji Agencije lokalne demokracije Mostar (LDA Mostar). Ovo je ujedno bio jedan od događaja planiranih kako bi se obilježio 'Tjedan za planet Zemlju'.
Aktivisti i aktivistice grada Mostara pokušali su ukazati na činjenicu da javni prostori pripadaju svima, te pozvati građane da aktivno sudjeluju u kreiranju sadržaja i korištenju javnih prostora u cilju poboljšanja kvalitete života u gradu Mostaru.
Predsjednica udruge 'ForA', Esma Šantić istaknula je da je princip djelovanja udruženja 'ForA' identifikacija problema u urbanoj sredini uz interakciju građana, a sve u cilju podizanja svijesti o važnosti kulture u svakodnevnom životu sa akcentom na edukaciju mladih.
Sudionici i sudionice događaja su se složili da je potrebno započeti novu eru osvještenosti i participacije građana i građanki Mostara, te da je krajnje vrijeme da Grad Mostar, zajedno sa Ministarstvom trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ, pruži sustavnu podršku istraživanju i zaštiti prirode.
Magistar floristike i pejzažnog oblikovanja Bojan Spasojević, istaknuo je kako su zelene površine kapitalni dio svake uređene urbane sredine koje svojim funkcijama čine neraskidivu i nadopunjujuću konceptualnu cjelinu sa ostalim građevinskim urbanim elementima.
S građanima i građankama prisutnim na događaju su razgovarali: predsjednik ekološkog Udruženja 'Majski Cvijet' Oliver Arapović, Udruga za unaprJeđenje kvalitete življenja 'Futura' Marin Bago, predsjednica Udruženje 'ForA' Esma Šantić i magistar floristike i pejzažnog oblikovanja Bojan Spasojević.
Kroz razgovor s prisutnima, više puta je istaknuto nepostojanje planskog građenja i uređenja, odnosno nepostojanje urbanističkog plana. Istaknuto je kako se osnivaju različita povjerenstva kako bi se 'ispod stola' progurao neki projekt, a spomenuto je i značajan nedostatak zelenih površina, drvoreda i drugog u Mostaru.
Također, navedeni su primjeri pokušaja devastacije Bunskih kanala gdje je u nekoliko navrata do sada pokušano dobivanje dozvole za izgradnju mini hidrocentrala. Osim toga, spomenuti su i problemi s odlagalištem otpada, muljem, piralenom i dr.
Vezani članci