NASILJE NAD ŽENAMA Nedostatak otpora ne znači pristanak
Povodom zatvaranja kampanje '16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja', koju u BiH provodi UN Women uz podršku Švedske, u klubu OKC 'Abrašević' u Mostaru održana je završna panel diskusija i kreativna radionica na kojoj su sudjelovali mladi iz Mostara, mladi umjetnici/e kao i stručnjaci i stručnjakinje iz ove oblasti.
Ovogodišnja kampanja bila je usmjerena na prevenciju i zaustavljanje seksualnog nasilja nad ženama i djevojkama. Jedan od ciljeva kampanje bio je dijalog sa mladim ljudima, naročito kada je u pitanju njihovo razumijevanje seksualnog nasilja i značenje pojma 'pristanak', kao ključnog faktora u prevenciji ovog problema.
"Jako je važno da razgovaramo sa mladima o ovoj temi, jer je to put ka prevenciji i zaustavljanju novih slučajeva seksualnog nasilja i uznemiravanja u budućnosti. Važno je da mladi razumiju da pristanak na intimne odnose mora biti osobni izbor napravljen bez pritiska i manipulacije. Svatko samostalno odlučuje o onome šta želi raditi i tu odluku može promijeniti u svakom trenutku. Također je važno znati da nedostatak otpora ne znači pristanak", pojasnila je psihologinja iz Mostara Marjana Tomaš.
U razgovoru o tome šta sve podrazumijeva seksualno uznemiravanje, kako ga prepoznati i prevenirati, pored lokalnih umjetnika/ca i mladih, sudjelovali/e su Dijana Tadić (Žena BiH Mostar), Nedim Mičijević (Snaga mladih), psihologinja Marjana Tomaš, kao i ekipa mostarskog Street Arts Festivala i kreativni supervizor, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Bojan Hadžihalilović.
Po završetku diskusije održana je kreativna radionica u okviru koje su sudionici/e imali priliku da svoje refleksije iz diskusije prenesu na plakate i na taj način doprinesu dijalogu o prevenciji seksualnog nasilja u BiH.
"Umjetnost je oduvijek bila univerzalni jezik na kojem lakše komuniciramo, čak i kad su u pitanju teške teme. Mislim da je današnje druženje bilo veoma važno, prije svega edukativno, ali i inspirativno za sve koji su sudjelovali u radionici. Dobili smo veoma zanimljive plakate od kojih svaki na svoj način šalje jedinstvenu poruku – stop seksualnom nasilju", kazala je osnivačica Street Arts Festivala Marina Đapić.
"Ovogodišnja globalna kampanja 'Generacija za ravnopravnost' u okviru '16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja' skrenula je pažnju na obim i štetu koju nanosi nasilje nad ženama i djevojkama, kao i na posvećenost i trud lokalnih aktera i civilnog društva u podršci preživjelima. Međutim, moramo poduzeti usklađene aktivnosti, danas i zajedno. Svatko ima ulogu u zaustavljanju svih oblika nasilja.
Mladi ljudi su ključni za promjenu. Oni su budućnost, njihovo ponašanje i stavovi će odrediti kako zajednica i društvo promišljaju i djeluju. Mladi su u jedinstvenoj poziciji da osiguraju promjenu u društvu koja će podrazumijevati da pristanak bude norma, gdje ne znači ne, gdje postoji nulta tolerancija na sve oblike nasilja nad ženama i djevojkama", rekao je predstavnik UN Women u BiH David Saunders, a navedeno u priopćenju agencije 'Supermarket'.
Vezani članci