Na SUM-u uskoro Studij geodezije i geoinformatike
„Geodete su u „braku s građevincima i arhitektima" što znači da je ovaj Studij bilo nužno osnovati. Studij geodezije i geoinformatike izvodit će se na Građevinskom fakultetu od sljedećeg semestra i u suradnji sa Sveučilištem Sjever iz Republike Hrvatske osigurat će se studentima stručna i kvalitetna nastava. Mi na Građevinskom fakultetu smo pokretač ovog Studija, te smo osigurali svu potrebnu infrastrukturu za kvalitetne nastavne planove i programe koji su u skladu s referentnim fakultetima u RH. Jako puno kolegija koje će slušati naši budući studenti Geodezije i informatike izvodit će se zajednički s postojećim studijima što će studente u ranim danima već potaknuti na blisku stručnu suradnju", naglašava dekanica Prskalo.
Više od 80% informacija koje okružuju svakodnevnog čovjeka sadrže podatke o prostoru. Karte, planovi, geodetska izmjera, GIS, navigacijski satelitski sustavi samo su neki od načina koji nam pomažu u definiranju prostornih informacija prilikom donošenja odluka, gospodarenja prostorom, prostornog planiranja, zaštite okoliša, gradnje objekata ili bilo kojeg drugog zahvata u prostoru. To je razlog zašto geodezija i geoinformatika imaju značajnu ulogu u razvoju gospodarstva i društva u cjelini. Prof. dr. Danko Markovinović sa Sveučilišta Sjever iz RH, predstavio je program novog Studija. „Ovaj Studij doprinosi novim naraštajima, budućim studentima osposobljavanje za rad s geoprostornim podatcima i primjeni novih tehnologija koje postaju standard u ovoj struci. Geoprostorni podatci su temelj moderno uređene države i pokretač i snaga svake ekonomije. Znanje koje će studenti također dobiti obuhvata područja iz katastra, zemljišnih knjiga, ali posebnost ovog Studija je u tome što je on interaktivan s drugim studijima kao što su graditeljstvo, arhitektura, arheologija, poljoprivreda i zaštita okoliša."
Predloženi sveučilišni preddiplomski studijski program geodezije i geoinformatike omogućuje stjecanje znanja, vještina i kompetencija prema svim normama studiranja na europskim sveučilištima i sukladno Bolonjskom procesu, te je usklađen s ostalim sveučilišnim i zakonskim dokumentima koji se odnose na znanost i visoko obrazovanje. U sklopu pripremnih radnji provedeno je i istraživanje srednjoškolskih učenika završnih razreda koje je pokazalo visoku zainteresiranost srednjoškolaca za ovo zanimanje. Predloženi program omogućuje mobilnost studenata tijekom studija uz preporuku i nadzor imenovanih koordinatora (odnosno mentora u završnoj godini) i primjenu ECTS sustava bodovanja. U smislu horizontalne pokretljivosti ovaj studij okrenut je primarno prema preddiplomskom sveučilišnom studiju koji se izvodi na referentnom Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, ali i prema preddiplomskom sveučilišnom studiju Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te prema ostalim geodetskim i geoinformatičkim studijima unutar BiH, zemalja članica EU-a i zemalja regije (Crna Gora, Makedonija, Srbija).
Vezani članci