Mostar: Devetero Brajkovića živi od 300 maraka

Vidi originalni članak

Međutim, primjer Milenka i Ljubice Brajković iz Mostara, koji imaju sedmero djece, pokazuje da vlasti nemaju sluha za njihove potrebe, piše Dnevni avaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najstariji sin Tomislav ima 19 godina, kćerka Ana ima 17, koliko i Kristijan. Tu je i 13-godišnja Gabrijela, Martina koja ima 11 i petogodišnja Magdalena. Najmlađi sin David na svijet je došao prije devet mjeseci.

Deveteročlana obitelj Brajković nema svog krova nad glavom već žive u alternativnom smještaju. Posao ima samo Milenko, koji već 30 godina radi u JP „Vodovod".

- Kad mi se od plaće odbiju rate za dva kredita, ostane nam tek oko 300 KM. Od tog plaćamo režije i živimo. Djecu školujemo kako možemo. Nekad im imamo dati marku za sendvić, nekad i nemamo - kaže Milenko.

Volio bi, kaže, da djeca makar imaju doplatak ili da mu se najstariji sin zaposli.

- Da ima taj doplatak, pa da je i 20 KM, mogli bismo pokriti režije. Najstariji sin je završio za keramičara i voljeli bismo da nađe neki posao. Sve se nadam da će i ovi ostali, kad porastu i ojačaju, pomoći i da će nam krenuti nabolje - ističe Milenko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč svemu, on i njegova supruga kažu da se ni u jednom trenutku nisu pokajali što su rodili ovoliko djece.

- Mi smo, stvarno, presretni roditelji. Neka nama naše djece i neka su nam zdrava, dat će Bog, nekako će se preživjeti - dodaje Milenko.

Berima Hačam, menadžer programa jačanja socijalno ugroženih obitelji pri SOS Dječijem vrtiću Mostar, kaže da su zbog nepostojanja zakona o zaštiti obitelji s djecom u HNŽ višečlane obitelji najviše okrenute humanitarnim organizacijama.

- Nažalost, u našoj županiji se ne možemo ničim pohvaliti. Ako su radno sposobni, nemaju pravo ni na socijalnu pomoć. U najtežim krizama traže jednokratne pomoći od Centra za socijalni rad, koji, ako slučajno ima, možda i pomogne - kaže Hačam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci