Kinezi ulažu u mostarsku industriju i zračnu luku
Uz njemačke domaćine iz ADC-a, potpisivanju sporazuma o suradnji, koji je uslijedio nakon razgovora predstavnika nekoliko kineskih tvrtki zainteresiranih za ulaganje u Mostar, nazočio je i Denis Lasić, ministar prometa i veza Federacije BiH, piše Večernji list.
Kako je rečeno prilikom potpisivanja sporazuma, što je i prvi korak u konkretizaciji ulaganja, kineska je strana prvenstveno zainteresirana za projekte vezane uz mostarsku industrijsku zonu te Zračnu luku Mostar, posebice njezin putničko-teretni terminal.
Budući da kineski ulagači iz grupacije koju zastupa njemačka tvrtka ulažu dosta u Republiku Hrvatsku (spominjala se i zaključena kupnja jednog značajnog hotelskog kompleksa u blizini Dubrovnika), kineski bi ulagači iz te korporacije htjeli hrvatski jug i hercegovačko područje zaokružiti ulaganjem u Mostar koji im je, kako je rečeno, jako zanimljiv zbog zračne luke i blizine pomorske luke u Pločama.
Ako bi i najmanji mogući segment tvrtki iz te korporacije započeo s ulaganjem u Mostar, ovaj grad bi dobio puno.
- Kineski ulagači zainteresirani su za izgradnju određenih dijelova za auto-industriju u našoj industrijskoj zoni, a jako ih zanima i izgradnja hotelskih i drugim smještajnih kapaciteta te ulaganje u mostarsku zračnu luku. Mostar bi tako dobio veliki broj turista, a zaposlio bi se i veliki broj ljudi, kazao je Bešlić.
Tijekom potpisivanja ugovora čulo se kako je kineska korporacija zainteresirana za ulaganje na područje Dubrovnika, Mostara i Makarske, ima oko 180 tisuća zaposlenih te ostvaruje dobit od više milijardi dolara.
Vezani članci