Izjava za medije predsjedništva Studentskog zbora

Vidi originalni članak

Najveći problem predstavlja što osim obveznih stvari, studenti moraju izdvojiti ogromne financijske izdatke za raznu papirologiju, uključujući i potvrde o redovitosti studiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru na tematskoj sjednici Senata Sveučilišta u Mostaru zatražio je ukidanje plaćanja ovakvih potvrda. Većina ustrojbenih jedinica Sveučilišta u Mostaru prihvatila je ovaj zahtjev, uključujući Farmaceutski fakultet, Građevinski fakultet te Agronomsko-prehrambeno tehnološki fakultet, dok je Fakultet zdravstvenih studija najavio ukidanje od 1. listopada budući da je potvrde u ovoj akademskoj godini spustio na jednu KM Međutim, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti te Filozofski fakultet izričito se tome protive.
Zbog nepoštovanja ovakvih razumnih zahtjeva studenata, ali i nepoštovanja samih zaključaka navedene sjednice Senata, Studentski je zbor ovaj problem odlučio riješiti na malo drugačiji način. U skladu s tim je pokrenuta online peticija na razini Sveučilišta za ukidanje plaćanja potvrda o statusu redovitog studenta. Oko tri tisuće studenata već je potpisalo peticiju, a očekujemo da će taj broj još rasti.
Svjesni smo da promjene u okolini u kojoj se mlade ljude ne poštuje i iskorištava, mogu donijeti upravo i samo ti isti mladi ljudi. Zato pozivamo sve naše studente, koji to još nisu učinili, da potpišu peticiju koju mogu pronaći na našoj službenoj facebook stranici „Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru".

Također, u strahu za budućnost samog Sveučilišta u Mostaru, koje postaje preskupo za životni standard naših ljudi, bilo bi dobro da se srežu troškovi koji su nepotrebni.
Žao nam je što nas dekani pojedinih ustrojbenih jedinica kao krovnu organizaciju studenata Sveučilišta ne shvaćaju ozbiljno te što smo morali ovako postupiti kako bismo dobili ono što nam je obećano.
Ukoliko odgovor na rezultate peticije bude negativan, predstavnici studenata u Senatu gube svoju svrhu i smisao sudjelovanja na sjednicama, stoga ako naši zahtjevi ponovno budu odbijeni, razmislit ćemo o daljnjem sudjelovanju na ovakvim sjednicama.

Iskreno se nadamo da će se dekani navedenih ustrojbenih jedinica urazumiti i pristati na ovakav kompromis, jer bez kompromisa se gubi komunikacija, a u nedostatku komunikacije dolaze krizne situacije, koje nisu prikladne za jedno ovakvo Sveučilište čiji je značaj ogroman za Hrvate u BiH.
Za kraj još jednom pozivamo sve kolegice i kolege studente da potpišu peticiju, jer samo ujedinjeni možemo napraviti promjene u svom okruženju.