DAN PREDŠKOLSKOG ODGOJA Istaknuta važnost ulaganja u mlade u ranom djetinjstvu
U organizaciji predškolskih ustanova Hercegovačko - neretvanske županije (HNŽ), Zavoda za školstvo Mostar i Pedagoškog zavoda Mostar održan je Dan predškolskog odgoja HNŽ. Na plenarnom izlaganju i 12 ponuđenih radionica sudjelovala su 253 odgojno-obrazovna djelatnika/uposlenika ustanova za rani i predškolski odgoj i obrazovanje (POO).
Svrha obilježavanja Dana predškolskog odgoja je promocija odgoja i obrazovanja djece rane i predškolske dobi kao najvažnijeg razdoblja za razvoj inteligencije jer se 75 % sposobnosti za učenje razvije do sedme godine života. Ključni sudionici u formiranju mladog čovjeka su odgojno-obrazovni djelatnici/uposlenici te njihova uloga i značaj treba biti predstavljena društvenoj zajednici.
Posljednjih godina znanstvenici su ponudili brojne dokaze koji tvrde kako ulaganja u ranom djetinjstvu imaju najveći povrat u odnosu na bilo kakve intervencije ljudskog kapitala, te je predstavljena i Studija od strane UNICEF-a o ulaganju u djecu od začeća do 6. godine koja je rađena za Bosnu i Hercegovinu. Rađena je analiza učinka ulaganja, ali i neulaganja u tri sektora.
U sektoru obrazovanja je istaknuto kako se za svaku uloženu 1 KM očekuje 6,9 KM u vidu socioekonomske koristi do 2052. godine. Studija ističe važnost financiranja svakog djeteta iz proračuna i nadalje navodi kako bi neulaganje u POO moglo koštati FBiH od 10 do 18 milijardi KM, ovisno o scenariju koji se uzme do 2052. godine.
Studije koje se bave ranim i predškolskim odgojom i obrazovanjem naglašavaju važnost provedbe kvalitetnih programa. Stručna savjetnica za predškolski odgoj dr. sc. Marina Zeleničić, s ponosom i zahvalnošću je istaknula: "Odgajatelji zajedno sa svojim stručnim timovima, uz svesrdnu pomoć ravnatelja provode kvalitetne odgojno-obrazovne programe. I pored toga što nemamo kvalitetnu zakonsku regulativu možemo se pohvaliti kvalitetnom praksom, pristupom usmjerenim na dijete.
Kroz projektne aktivnosti koje provodimo posljednjih godina definirali smo ishode i pokazatelje za razvojna područja koja podržavaju cjelovit razvoj djeteta. Prati se svako dijete, procjenjuju njegove jake strane i nude izazovi kako bi ostvarilo svoj puni potencijal. Na temelju postignuća djece i njihovih razvojnih mogućnosti planiraju se aktivnosti. Zato danas ponosno stojimo ovdje, ponosni na ono što radimo, odgovorno, savjesno i nadasve profesionalno, svjesni činjenice kako je buduća intelektualna snaga ovoga društva povjerena odgajateljima".
Na skupu je iskazana zahvala roditeljima što im je povjereno njihovo najveće blago, sreća, ljubav i nada. Prenesena je poruka, kako su odgajatelji izborom poziva, jer je posao odgajatelja poziv, preuzeli odgovornost odgoja i obrazovanje djece rane i predškolske dobi.
Pitali su dužnosnike odgovorne za odgoj i obrazovanje naše djece imaju li njihovu podršku, podršku u donošenju zakona i podzakonskih akata, podršku u financiranju svakog djeteta u HNŽ nevezano da li dolazi iz javnog ili privatnog sektora, podršku u izjednačavanju plaća s odgojno-obrazovnim djelatnicima/uposlenicima zaposlenim u sustavu školstva. Također, pitali su jesu li preuzimanjem odgovornosti da vode ovo društvo prepoznali važnost ulaganja u POO? Pozvali su ih da zajedno uče kako bi sagledali što je to važno za društvo, ali i pojedinca.
Organizatori su zahvalili ljudima koji su prepoznali značaj ulaganja u rani i predškolski odgoj i obrazovanje te financijski podržali ovaj stručni skup odgojno - obrazovnih djelatnika: Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanasti, Nakladničkoj kući ALFA, Školskoj nakladi, Gradovima Mostaru, Stocu, Čapljini, Konjicu, općinama Čitluk, Prozor-Rama, Neum, DV Jablanica i Filozofskom fakultetu na ustupanju amfiteatra.
Vezani članci