Cijene goriva još padaju, dizel 1,86 KM u Hercegovini
- Nedvojbene štete imaju veliki izvoznici energije koji ovise isključivo o tome. U prvom redu Rusija. Nadalje, štetu imaju oni izvoznici energije koji svoje profite ulažu u nužni razvoj i opstanak gospodarstva poput Venezuele i Irana, kaže Dekanić.
Zadovoljstvo ovakvim cijenama ističu veliki potrošači, Europska unija, Kina i SAD. Josh Earnest, glasnogovornik Bijele kuće, kaže kako je ovakav pad cijena dobar za ekonomiju, osobito za srednju klasu koja je najviše osjetila krizu. Analitičari predviđaju i pad cijena nafte na oko 40 dolara za barel. Ipak, treba znati da ni sadašnje cijene u BiH nisu realne kada se zna da je krajem 2009. godine nafta na svjetskom tržištu iznosila od 69 do 79 američkih dolara po barelu, a cijena goriva u BiH iznosila je 1,28 KM. Početkom 2009. kada je najviša cijena nafte bila 44 dolara litra goriva iznosila je tek 1,05 KM.
Daljnji pad se očekuje, a hoće li pratiti cijenu barela nafte na svjetskom tržištu, ostaje za vidjeti. Optimizam budi i činjenica da bi Shell trebao uskoro početi s istraživanjem nafte u BiH, a ako se informacija o više od milijardu barela nafte u BiH pokaže točnom, za BiH bi u naftnom biznisu, u svakom slučaju, trebali svanuti bolji dani.
Vezani članci