Blagaj: Rodno mjesto posljednje bosanske kraljice Katarine
Nazubljeni vrhovi
Iako se mora uložiti znatan napor da se dođe do ove tvrđave opasane tvrdim bedemima, s nazubljenim vrhovima, koja je 2003. godine proglašena nacionalnim spomenikom BiH, ipak veliki broj domaćih i stranih turista pohodi ovo mjesto koje privlači poput magneta.
S njega se pruža fascinantan pogled na Blagaj, rijeku Bunu i dolinu Neretve. Da se, ipak, ovoj utvrdi posvećuje pažnja nadležnih, govori nekoliko urađenih projekata konzervacije i restauracije njenih zidina, i to pod okriljem Agencije „Stari grad" Mostar.
Odnedavno, ova agencija načinila je i korak više pa ovo srednjovjekovno zdanje noću izgleda kao svjetionik.
Da je riječ o značajnoj lokaciji i da je zanimljiva turistička destinacija, potvrdio je povjesničar u Muzeju Hercegovine Edin Mulović. On je kazao da ovo mjesto, praktično, obuhvata sve povijesne epohe - od ilirske gradine, perioda kasne antike, srednjeg vijeka pa sve do osmanskog perioda.
- Stjepan-grad zapravo je bio kastel Kosačin. Stjepan Kosača uzeo je titulu hercega, koja kod nas nije bila uobičajena, već u Ugarskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, i otuda dolazi i naziv Hercegovina. Taj kastel zapravo mu je bio ljetna rezidencija, dok je zimovao u gradu Novi u Crnoj Gori, odnosno današnjem Herceg-Novom - ispričao je Mulović.
U Blagaju je rođena i Kosačina kćerka Katarina, posljednja bosanska kraljica. Stoga Mulović ističe da bi ovo mjesto, iako je dosta urađeno, trebalo biti još veći mamac za turiste.
Snažan utisak
Upravo na tome rade u Turističkoj zajednici Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), čiji je dopredsjednik Semir Temim kazao da atraktivnost i povijest ovog zdanja na turiste ostavljaju snažan utisak.
- Stjepan-grad želimo učiniti još dostupnijim za turiste i u narednih mjesec dana planiramo postaviti informativne i putokazne table, kao i još bolje i kvalitetnije urediti staze - najavio je Temim.
avaz.ba
Vezani članci